W wigilię uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej do częstochowskiego Sanktuarium dotarło kilkadziesiąt grup pieszych pątników. Najliczniejszą była prawie 9-tysięczna kompania z diecezji tarnowskiej. Przyjechała także grupa na rolkach i wiele pielgrzymek autokarowych.
31. kompania tarnowska zgromadziła 8760 osób. Na czele pielgrzymki wniesiona została drewniana łódź – symbol Roku Wiary. Prace przy jej wykonaniu trwały miesiąc. Łódź ma cztery metry szerokości i cztery i pół metra wysokości. – Jest Rok Wiary, symbolem Roku Wiary jest łódź, wyraża ona decyzję podjęcia przez pielgrzymów wezwania Chrystusa, by zostać rybakami ludzi – powiedział ks. Tadeusz Cetera, przewodnik grupy „2”, która przygotowała łódź. Dodał, że „wszyscy pątnicy zdeklarowali się, by wypłynąć na głębię wiary i być solą ziemi”.
Wesprzyj nas już teraz!
W tym roku hasłem drogi z Tarnowa były słowa „Być solą ziemi”. Pielgrzymi w czasie 9 dni pokonali 236 km. Najmłodszy pielgrzym miał dwa i pół miesiąca, najstarszy 85 lat. Na Jasnej Górze pieszych pątników witał bp diecezji Andrzej Jeż.
W tegorocznej tarnowskiej pielgrzymce uczestniczył Grzegorz Skóra, który dziękował Matce Bożej za drugie życie. Grzegorz był pasażerem samolotu PLL LOT 016, który w listopada 2011 roku musiał lądować awaryjnie na lotnisku Chopina w Warszawie. Było to jedyne w historii tego portu lotniczego lądowanie ze schowanym podwoziem. – Postanowiłem sobie w sercu, że jeżeli wszystko będzie dobrze, jeżeli wyjdziemy z tego, to na pewno przyjadę do Częstochowy na pielgrzymkę i tak się stało – powiedział pątnik.
Tuż przed pielgrzymką tarnowską weszło ponad tysiąc pątników z Zagłębia Dąbrowskiego. Tradycyjnie pielgrzymi mieli trzy możliwości trasy: z Olkusza, Będzina oraz z Jaworzna. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania w diecezji sosnowieckiej były słowa „Z wiarą odważnie przez życie”.
Większość pozostałych kompanii, które dotarły dziś na Jasna Górę to grupy dekanalne i parafialne głównie z terenów metropolii łódzkiej i częstochowskiej.
Nietypową pielgrzymką była dziś 11. z kolei pielgrzymka rolkowców. Wzięło w niej udział aż 95 osób. To grupa organizowana przez parafię Matki Bożej Królowej Aniołów na Warszawskim Bemowie. Przez 4 dni pielgrzymi pokonywali dziennie 65 km, by dziś dotrzeć przed jasnogórski Szczyt. – Ta pielgrzymka to sposób na połączenie wiary z pasją – twierdzi ks. Piotr Sztajgli, jeden z uczestników i organizatorów pielgrzymki na rolkach.
Na Jasną Górę dotarli dziś także Pomocnicy Matki Kościoła z Praskiej Pielgrzymki Pieszej, którzy obchodzili 30-lecie pielgrzymowania. Przyszło 170 osób. Założycielem i inspiratorem Ruchu był Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.
26 sierpnia 1969 r. Prymas Wyszyński powołał Pomocników Matki Kościoła na Jasnej Górze, stąd 26 sierpnia jest również świętem patronalnym ruchu. Z tego powodu pątnicy przybywają z Warszawy pieszo na „imieniny Matki Bożej Jasnogórskiej”. – Kierujemy się nauczaniem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i w tym Roku Wiary, w jubileuszową pielgrzymkę chcieliśmy odnowić Śluby Jasnogórskie Narodu i rozważaliśmy je w czasie drogi. Dzisiaj będziemy w czasie czuwania nocnego przed Obrazem Matki Bożej powtarzać je jeszcze bardziej osobiście – powiedział ks. Piotr Śliwka, kierownik pielgrzymki.
Uroczystości ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej rozpoczęła procesja maryjna z częstochowskiej Archikatedry św. Rodziny do Sanktuarium. Wierni z częstochowskich parafii dołączyli do pieszych pielgrzymów i wszyscy wspólnie uczestniczą we Mszy św., która o godz. 19.00 rozpoczęła się na szczycie Jasnej Góry. Eucharystii przewodniczy bp Grzegorz Kaszak z Sosnowca.
KAI, kra