Pielgrzymi z kraju i zagranicy będą się modlić w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, gdzie w piątek rozpoczyna się Wielki Odpust. Ojcowie redemptoryści, którzy opiekują się sanktuarium zaplanowali Msze św., koncerty, czuwania nocne i liczne nabożeństwa.
„Z Matką Miłosierdzia po nowe życie w Chrystusie” – takie jest hasło Wielkiego Odpustu. Rozpocznie się on 1 lipca o godzinie 18.00, pielgrzymką strażaków i orkiestr dętych. Do 10 lipca swój dzień będą mieli m.in. kapłani przeżywający jubileusze, osoby konsekrowane, kolejarze, samorządowcy, emeryci, kombatanci, nauczyciele, ministranci i lektorzy, rolnicy, myśliwi, leśnicy, nadzwyczajni szafarze Komunii św. oraz niepełnosprawni.
Wesprzyj nas już teraz!
Przed obrazem będą się również modlić przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, m.in. Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Akcji Katolickiej, Grupy Modlitewne Ojca Pio, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Kościoła Domowego, Rycerstwa Niepokalanej, Róż Różańcowych oraz Przyjaciele Radia Maryja.
Codziennie w programie odpustu znajdą się modlitwy o powołania, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec na dróżkach różańcowych, Droga Krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym, nieszpory Maryjne oraz wieczory maryjne, czyli koncerty orkiestr i chórów. W godz. od 6.30 do 19.30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
Codziennie w sanktuarium sprawowanych będzie sześć Mszy św. Czuwanie nocne odbędzie się 8 lipca od godz. 21.00 do 24.00. Natomiast czuwanie nocne z modlitwą uwielbienia odbędzie 5 lipca od godz. 20.00 do 24.00.
Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, pielgrzymi będą mogli zwiedzać muzeum misyjne, sanktuaryjne i etnograficzne. Można tam zobaczyć m.in. urządzenia rolnicze i gospodarstwa domowego. Co roku, nie tylko przez najmłodszych oblegana jest ruchoma szopka. Tradycją Wielkiego Odpustu są barwne kramy, na których można kupić odpustowe cukierki i mnóstwo zabawek.
Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę.
KAI
luk