„Całkowite pozbawienie cudzoziemców dostępu do ochrony azylowej jest niezgodne z konstytucją, prawem międzynarodowym oraz prawem Unii Europejskiej”, wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek w opinii dla marszałka Sejmu.
RPO wypowiedział się na temat procedowanego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Głównym elementem nowelizacji jest wprowadzenie czasowego ograniczenia prawa do składania wniosków o azyl.
„Projekt przewiduje też wprowadzenie dodatkowych przesłanek, które umożliwią pozbawianie danej osoby statusu uchodźcy. Regulacje te mają na celu wzmocnienie ochrony granicy poprzez przeciwdziałanie zjawisku wykorzystywania migracji przez Białoruś, która w kooperacji z Rosją i międzynarodowymi grupami przestępczymi organizuje przerzut imigrantów do UE”, czytamy na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”, który opisuje sprawę.
Wesprzyj nas już teraz!
Według RPO proponowane zmiany są sprzeczne m.in. z Konwencją Genewską o statusie uchodźców, a także Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności czy Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych.
Prof. Wiącek zwraca uwagę, że próby nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią „nie uzasadniają całkowitego zawieszenia systemu ochrony azylowej”.
„Choć odstąpienie od standardowych procedur azylowych jest wówczas uzasadnione, to jednak nie może prowadzić do całkowitego zanegowania prawa do złożenia wniosku o ochronę międzynarodową”, wyjaśnia RPO.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
TG