8 kwietnia 2015

Rumunia: rodzice rzucili wyzwanie i… zwyciężyli. Religia nie zniknie ze szkół

Dążąc do laicyzacji społeczeństwa rumuńskie władze, przyczyniły się niebacznie do jego zjednoczenia w obronie wartości moralnych. Obywatele dali wyraźnie do zrozumienia, że chcą nie tylko przywrócenia status quo sprzed skandalicznego orzeczenia trybunału konstytucyjnego o niekonstytucyjności ustawy wprowadzającej obowiązkową naukę religii w szkołach, ale także oczekują dalszych zmian związanych z zagwarantowaniem nienaruszalności małżeństwa, rozumianego jako związku kobiety i mężczyzny.

 

12 listopada 2014 roku Sąd Konstytucyjny Rumunii (CCR) orzekł, że obowiązkowa (obejmująca wszystkich uczniów) edukacja religijna w szkołach jest niezgodna z konstytucją. Sędziowie uznali tak, pomimo że zaledwie dwa lata wcześniej odrzucili podobny wniosek. Tekst ustawy, uznanej niedawno za niekonstytucyjną, obowiązywał od ponad 20 lat.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Co ciekawe orzeczenie trybunału zostało oficjalnie opublikowane dopiero 23 stycznia 2015 roku. Władze opóźniając publikację wyroku chciały uniemożliwić rodzicom złożenie w terminie wniosków, w których domagać się mogli organizacji lekcji religii dla swoich dzieci.

 

20 lutego 2015 roku z inicjatywy m.in. rumuńskiej cerkwi prawosławnej zaczęły powstawać lokalne Stowarzyszenia Rodziców na rzecz Nauczania Religii w Szkołach (APOR). W akcję zaangażowała się gwiazda telewizji, Liana Stanciu.

 

W krótkim czasie – do 6 marca b.r. – udało się przekonać ponad 90 proc. rodziców rumuńskich szkół do złożenia odpowiednich deklaracji, w których domagali się organizacji lekcji religii w szkołach. W sumie, jak podało ministerstwo edukacji, złożono 2 mln 123 tys. 685 wniosków, co obejmuje 91 proc. uczniów rumuńskich szkół.

 

Zachęcona tym sukcesem cerkiew wydała deklarację, w której wezwała rodziców do dalszego zaangażowania na rzecz wspierania edukacji i integralnej formacji duchowej swoich dzieci. Jednocześnie stowarzyszenie ogłosiło 28 marca 2015 roku, że zamierza już niebawem zaproponować dwie poprawki do konstytucji. Pierwsza domagać się będzie, by wychowanie religijne było zagwarantowane w ramach obowiązkowego programu szkolnego, zezwalając jednak rodzicom – którzy tego sobie życzą – na zwolnienie dzieci z obowiązkowych lekcji religii (chodzi o przywrócenie stanu sprzed orzeczenia trybunału). Druga poprawka ma wyraźnie zdefiniować, że małżeństwo to związek między mężczyzną a kobietą.

 

 

Źródło: familynews.ro., AS.

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram