W tym roku, już po raz siódmy przez Polskę przejedzie rowerowy „Rajd dla Życia”. Towarzyszyć mu będzie hasło „Do Źródła Miłosierdzia”. Rajd jest inicjatywą młodych ludzi, którzy chcą w ten sposób mówić o wartości życia każdego człowieka, od poczęcia do naturalnej śmierci. Rajd rozpocznie się w niedzielę Mszą świętą, której w archikatedrze lubelskiej będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik.
– Celem tego rajdu jest promocja Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – podkreśla ks. Tomasz Gap, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.
Wesprzyj nas już teraz!
Trasa tegorocznej edycji rajdu jest wyjątkowa, ponieważ ma trzy miejsca startu, ale jeden cel: Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Uczestnicy wydarzenia wyruszą z trzech miast w Polsce: z Legnicy (360 km), z Katowic (90 km) oraz z Lublina (ponad 800 km). „Finiszem” będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas ŚDM.
Każda edycja rajdu miała swoich mecenasów. W poprzednich latach byli to: Przemysław Babiarz, Muniek Staszczyk, Wojciech Cejrowski, Radosław Pazura, Krzysztof Hołowczyc. W tym roku twarzą Rajdu jest Sławomir Szmal, bramkarz reprezentacji Polski w piłkę ręczną. – Hasło, które on wybrał dla rajdu brzmi „życie trzeba obronić” – zaznacza ks. Gap.
– My, jako młodzi ludzie powinniśmy świadomie bronić życia ludzkiego i mówić o tym wśród naszych rówieśników – powiedziała KAI rowerzystka, która weźmie udział w Rajdzie. Jej zdaniem ważne jest to, aby szukać różnych dróg szerzenia nauki Kościoła, co do ochrony życia w każdym jego aspekcie.
Pierwszego dnia rowerzyści pokonają 115 km docierając z Lublina do Sandomierza. Drugiego dnia mają do pokonania dystans 60 km z Sandomierza do Kazimierzy Wielkiej, a trzeciego zaledwie 57 km do Krakowa.
Pierwszy „Rajd dla życia” w 2010 roku rozpoczął się w Międzyrzeczu i prowadził poprzez miejscowości związane z kultem pierwszych męczenników polskich. Uczestnicy przebyli wówczas 672 km przez Gniezno i Toruń, by zakończyć swoje zmagania w Giżycku na wzgórzu św. Brunona.
Drugi Rajd przyjął kształt krzyża, równocześnie biegnąc śladami pierwszych polskich męczenników. Dwie grupy, przemierzyły wówczas trasę Zakopane – Hel (933 km) oraz Giżycko – Międzyrzecz (672 km), pokonując łącznie 1605 km.
Trzeci Rajd przejechał przez Ojczyznę pod hasłem Krzyżem przez Polskę Maryjną. Trasa przyjęła kształt krzyża św. Andrzeja, jadąc szlakiem sanktuariów maryjnych. Inicjatywa rozpoczęła się jednocześnie w Szczecinie i Krzeszowie 3 lipca, aby zakończyć się 14 lipca w Suwałkach i Krakowie. Trasa liczyła łącznie 2120 km (Krzeszów – Suwałki: 1050 km i Szczecin – Kraków: 1070 km).
Źródło: KAI
POz