1 października 2017

Ruszył rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. Czy nowe przepisy ochronią dzieci?

(Zdjęcia ilustracyjne. By Payam Moein (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons )

1 października 2017 roku uruchomiony został rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. Według szacunków, na pierwszej liście znajdzie się nawet 800 przestępców. Dostęp do ich danych będzie ograniczony. Nowe rozwiązania mają chronić przede wszystkim dzieci.

 

Rejestr działa na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, która została przyjęta w maju 2016 roku. Ustawa wprowadziła kompleksowy system ochrony przed tego rodzaju przestępczością, zwłaszcza, kiedy może być ona skierowana przeciwko dzieciom.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Obowiązujący od 1 października rejestr składa się z dwóch części: publicznej i z ograniczonym dostępem. Dane tam zawarte będą mogły przetwarzać organy ścigania i wymiar sprawiedliwości oraz instytucje zajmujące się opieką nad dziećmi.

 

Bowiem dyrektorzy szkół, organizatorzy wypoczynku dla dzieci mają obowiązek sprawdzić, czy nowo zatrudniane przez nich osoby figurują w tym rejestrze. Zaniechanie w tej materii grozi karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

 

Część publiczna rejestru dostępna jest już na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Znajdą się tam dane najbardziej groźnych sprawców. Resort poinformował, że pierwsze rekordy zostaną uzupełnione na początku 2018 roku.

 

W rejestrze z dostępem ograniczonym będą zamieszczane przede wszystkim dane osób prawomocnie skazanych za przestępstwa na tle seksualnym – sprawcy gwałtów ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałciciele, których ofiary nie miały więcej niż 15 lat. Resort szacuje, że z dniem 1 października w rejestrze tym figurować będzie około 800 takich przestępców, którzy popełnili przestępstwa przed wejściem w życie ustawy (część z nich może w sądach walczyć o wyłączenie ich z rejestru).

 

Osoby, które popełnią przestępstwo po 1 października 2017 roku, trafią do rejestru z dostępem ograniczonym co do zasady. Dotyczy to zarówno gwałcicieli, pedofili, stręczycieli dzieci i skazanych posługujących się pornografią na szkodę dzieci. Najgroźniejsi przestępcy, poza umieszczeniem ich danych w rejestrze z dostępem ograniczonym, trafią dodatkowo do rejestru publicznego.

 

Źródło: gość.pl, ms.gov.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 440 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram