30 marca 2022

Rybnik: Dzieci nienarodzone mają swoje miejsce pochówku

(Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay)

Na cmentarzu komunalnym przy ul. Rudzkiej w Rybniku powstał Grób Dzieci Utraconych. To miejsce pochówku dzieci martwo urodzonych, bądź poronionych we wczesnych etapach ciąży, których pochowania zrzekli się rodzice.

Autorem pięknej rzeźby nagrobnej, przedstawiającej dziecko otulone dłońmi mamy jest artysta plastyk Janusz Moroń. „Ma to być miejsce refleksji i pamięci, widoczny znak tęsknoty rodziców za utraconym, często niepoznanym dzieckiem, a także wyraz szacunku dla godności życia ludzkiego od momentu poczęcia” – informują organizatorzy miejsca pochówku nienarodzonych, którymi są pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku.

Kwestia pochówku dzieci martwo urodzonych bądź poronionych została w Rybniku uregulowana uchwałą rady miejskiej w listopadzie 2020 roku. Zgodnie z jej treścią, zadania w zakresie sprawienia pogrzebu dzieciom martwo urodzonym, bez względu na czas trwania ciąży, realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku na zgłoszenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku minimum trzy razy w roku.

Wesprzyj nas już teraz!

Pochówek organizuje się w ten sposób, iż najpierw dokonuje się kremacji szczątek dzieci nienarodzonych. Prochy dzieci umieszczane są w urnie, a następnie w sposób uroczysty, najczęściej po uprzednim odprawieniu Mszy św. żałobnej, urnę składa się w zbiorowym grobie Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym w Rybniku.

Na pierwsze miejsce pochówku wyznaczono kwaterę XXI cmentarza komunalnego, gdzie spoczęły dzieci martwo urodzone w rybnickim szpitalu w okresie od 5 grudnia 2020 roku do 9 maja 2021 roku. Następnie w kwaterze XIII wyznaczono miejsce na powstanie grobu-pomnika dzieci utraconych. Kilka dni temu grobowiec został ukończony.

Pomnik powstawał w dwóch etapach. Pierwszy, zrealizowany w grudniu 2021 roku, obejmował wykonanie projektu wykonawczego rzeźby i nagrobka, montaż okleiny ścian grobowca i płyt wierzchnich pomnika oraz wykonanie obrzeża. Drugi etap zakończono 23 marca br. W jego ramach wykonano i zamontowano rzeźbę oraz ławkę przy grobowcu murowanym. W grobowcu spoczęły dzieci martwo urodzone od 10 maja 2021 roku. Wcześniej pochowane urny z prochami nienarodzonych zostały przeniesione z kwatery XXI do grobowca.

Ciała dzieci nienarodzonych, organizatorzy ich pogrzebów, otrzymują ze szpitali. Według polskiego prawa, jeśli rodzina i krewni nie odbiorą zwłok dziecka ze szpitala i nie zorganizują pogrzebu, to taki obowiązek spada na gminę.

W 2007 roku minister zdrowia wydał rozporządzenie, zgodnie z którym, wszystkie dzieci, niezależnie od długości trwania ciąży, mają prawo do pochówku. Szpitale zobowiązane są do wydania aktu zgonu i ciała. Również Międzynarodowa Komisja Teologiczna wydała dokument, a papież Benedykt XVI potwierdził go bullą „Spes Orandi”, na temat chowania nienarodzonych dzieci. Uznano, że dzieci z poronienia czy aborcji, mimo braku chrztu, dostąpią zbawienia i koniecznie trzeba ich ciała po chrześcijańsku pochować.

źródło – rybnik.eu

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 267 430 zł cel: 300 000 zł
89%
wybierz kwotę:
Wspieram