„Moje Boskie Serce pała tak wielką miłością ku ludziom, że nie może już powstrzymać w sobie płomieni tej gorącej miłości” – usłyszała św. Małgorzata Maria Alacoque. W swojej najnowszej publikacji kardynał Raymond Leo Burke w przejrzysty sposób pokazuje nam, jak oddać się tej gorącej miłości Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Przygotowany pod kierownictwem Kardynała Raymonda L. Burke’a „Rytuał oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa” to niezbędnik każdego katolika. Pomaga on zrozumieć i rozwinąć nabożeństwo do Serca Jezusowego, o którym kardynał Raymond Burke mówi, że „jest najskuteczniejszym sposobem na życie w świadomości stałej obecności Boga, którego przyjmujemy w Komunii Świętej”. Amerykański kardynał zachęca do oddania się Najświętszemu Sercu i podaje niezwykle praktyczne wskazówki, w jaki sposób można to uczynić, angażując przy tym nasze domy i rodziny.
Wesprzyj nas już teraz!
Cześć oddawana Sercu Jezusa jest ściśle związana z Najświętszą Eucharystią, ponieważ ma ona za zadanie zanieść do naszych domów Chrystusa obecnego na ołtarzach i tabernakulach naszych kościołów. – Całkowite znaczenie tego nabożeństwa, polega na rozszerzeniu łaski Eucharystii na dom chrześcijański, a z domu chrześcijańskiego na cały świat – przekonuje hierarcha. – Gdy ze szczerego serca zaprosimy Jezusa do naszych domów i oddamy się Mu jako naszemu wiernemu Przyjacielowi i miłującemu Królowi, prawdziwej Głowie naszej rodziny, spłynie na nas wiele łask – czytamy w „Rytuale oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa”.
Warto sięgnąć po „Rytuał oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa”. Tym bardziej, że zbliża się ku temu uroczysta okazja. 23 czerwca, jak co roku, w pierwszy piątek po Uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa Kościół obchodzić będzie święto Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dlatego dobrze i pożytecznie jest zawierzyć Sercu Jezusa w tym dniu całą swoją rodzinę i domostwo. To hojna i należyta odpowiedź na Jego wielką miłość do nas.
—
Kult Serca Jezusowego trwa w Kościele w zasadzie od początków chrześcijaństwa. Starożytni pisarze i apologeci widzieli w Nim źródło Kościoła i sakramentów, przede wszystkim Eucharystii. W średniowieczu zaczęto praktykować pierwsze nabożeństwa. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w XVII wieku, gdy za sprawą objawień, które miała św. Małgorzata Maria Alacoque cześć dla Najświętszego Serca rozpowszechniła się po całym świecie. Wiek później papież Klemens – odpowiadając na żądanie Pana Jezusa przekazane św. Małgorzacie – pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała ustanowił świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 1956 roku powstała encyklika „Haurietis aquas” o Sercu Jezusa. – Gdy wierni lepiej poznają ten kult i przy jego pomocy dążyć będą do wyższych celów, wtedy na pewno dojdą do słodkiej znajomości miłości Chrystusa, która stanowi istotę życia chrześcijańskiego – napisał w niej ojciec święty Pius XII.
om
Kardynał Raymond Leo Burke, Rytuał oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, red. ks. Jarosław Powąska, tł. Izabella Parowicz, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu 2017, s. 112