Od 2018 roku trwa rządowy program „Czyste powietrze”, polegający na dofinansowywaniu wymian kotłów węglowych starego typu – tzw. „kopciuchów”, na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Dużą popularnością jako alternatywa cieszą się tu kotły gazowe. Tymczasem Unia Europejska zamierza zakazać tego rodzaju ogrzewania, uznając że nie spełnia ono standardów ekologicznych. Jeśli klimatyczne ambicje eurokratów pójdą jeszcze dalej, może się okazać, że dopłaty były zupełną stratą pieniędzy.
„Przez ostatnie lata – nie bez sukcesów – Polska walczyła z kopciuchami. Bardzo nieekologiczne kotły, dzięki rządowym dotacjom, Polacy zamieniali na nieco mniej nieekologiczne, na przykład gazowe. Teraz Unia wskazuje, że za kilka lat takie instalacje będą zakazane”, donosi Business Insider.
Jak dowiadujemy się z publikacji portalu, Bruksela chce, by zakaz wszedł w życie jeszcze w 2027 roku dla nowo powstających budynków. Do tego czasie rządowy program dofinansowań nie zostanie nawet zakończony, według planów obowiązywać ma dwa lata dłużej. Od 2030 zaś piece mają zniknąć ze wszystkich budynków remontowanych.
Wesprzyj nas już teraz!
Znając zapędy euroratów, to nie musi być ostatni krok i kolejnym etapem może się stać konieczność wymiany kotłów zainstalowanych w ramach „Czystego Powietrza”. A jak komentuje Business Insider, nie będzie ona możliwa bez… rządowego wsparcia. Tak oto może zdarzyć się tak, że program dopłat będzie zatem konieczny do tego, by wymienić kotły gazowe – już raz dofinansowane.
Zdaniem Michała Smolenia, eksperta wypowiadającego się dla Business Insidera, dla gospodarstw domowych i większych budynków nie ma w tej sytuacji innej możliwości, niż przejście na pompy ciepła. Problem w tym, że są one wielokrotnie droższym rozwiązaniem, niż kotły, ich rynek jest słabo rozwinięty, a ich użycie zimą wiąże się z ogromnymi kosztami. Dodatkowo wykorzystanie pomp w czasie sezonu grzewczego pochłania znaczne ilości energii, wobec czego lokalna produkcja prądu może okazać się niewydolna.
Według przewidywań Smolenia, na razie mowa o nadchodzącym zakazie dla nowych instalacji na paliwo gazowe, ale Unia zapewne będzie z czasem dążyła do rozszerzenia zakazu wykorzystania pieców gazowych, aż do momentu, gdy stanie się ono całkowicie nielegalne.
Źródła: businessinsider.com.pl
FA