1 lutego 2023

Rząd Francji przedstawił projekt reformy migracyjnej. Wydalanie z kraju osób o kryminalnej przeszłości ma być łatwiejsze

(Fot. Pixabay)

Francuski rząd przedstawił w środę projekt reformy regulującej prawo migracyjne, w tym ułatwiającej wydalanie z Francji obcokrajowców, którzy dopuszczali się w przeszłości przestępstw.

 

W projekcie, uznanym przez agencję AFP za kolejny kontrowersyjny krok rządu po zapowiedzi zmian w systemie emerytalnym, przewiduje się także reformę prawa azylowego oraz regulacje w zakresie statusu nielegalnych pracowników, zatrudnionych w takich sektorach jak gastronomia czy budownictwo.

Wesprzyj nas już teraz!

Oprócz przyspieszenia procedury azylowej i wprowadzenia wymogu minimalnej znajomości języka francuskiego w celu uzyskania wieloletniego zezwolenia na pobyt rząd chce pozwolić nielegalnym pracownikom z zagranicy, którzy przebywają we Francji od trzech lat, na uzyskanie specjalnego pozwolenia na pracę w miejscu zamieszkania, ważnego przez rok.

Główna część projektu, na którą składa się połowa z 25 artykułów, ma na celu ułatwienie wydalania, przede wszystkim cudzoziemców skazanych za przestępstwa i wykroczenia zagrożone karą dziesięciu lat lub więcej pozbawienia wolności.

Potrzebujemy stanowczości i człowieczeństwa (…) Nie możemy przyjąć wszystkich – skomentował w grudniu 2022 r. prezydent Emmanuel Macron na łamach dziennika „Le Parisien”. Wezwał wówczas również do „szybszej i lepszej” integracji osób, którym udzielono azylu.

Tekst projektu podzielił parlamentarzystów i nie zadowolił ani lewicy, ani prawicy – oceniła AFP.

W 2022 roku we Francji doszło do 31-procentowego wzrostu liczby wniosków o azyl – złożono ich 137 tysięcy – oraz 15-procentowego wzrostu liczby wydaleń z kraju (15 400) w stosunku do 2021 r. Jednocześnie liczby te są o jedną trzecią niższe niż analogiczne z 2019 r.

Część naszej gospodarki działa obecnie dzięki imigracji – skomentował minister ds. budżetu i podatków, a wcześniej rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal.

W połowie marca projekt reformy trafi do Senatu, a następnie do Zgromadzenia Narodowego (w maju lub czerwcu).

pap logo

Źródło: PAP

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 786 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram