Rząd przyjął przepisy ułatwiających poszukiwanie i eksploatację gazu łupkowego w Polsce. Rządowe projekty mają trafić do Marszałek Sejmu w ciągu dwóch tygodni.
Jak informuje „Nasz Dziennik” wydobywanie gazu łupkowego będzie zwolnione od podatku do 2020 r., a opłaty wnoszone po tej dacie nie będą przekraczać 40 proc. dochodów z wydobycia. Poszukiwanie, wydobycie i sprzedaż gazu będą odbywały się na podstawie jednej koncesji. Powodem przyspieszenia prac nad nowelizacją jest – jak zadeklarował Donald Tusk – kryzys w stosunkach z Rosją w wyniku wydarzeń na Ukrainie.
Wesprzyj nas już teraz!
Rządowe projekty mają trafić do Marszałek Sejmu w ciągu dwóch tygodni. Proponowane rozwiązania przewidują większy udział samorządów w dochodach z eksploatacji łupków. Przepisy powiększają równocześnie zakres ich odpowiedzialności za ewentualne straty powstałe w wyniku poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego.
Pomimo wydania przez Ministerstwo Środowiska ponad 100 koncesji kwestia wydobycia wciąż spoczywa w powijakach. Część doświadczonych koncernów wydobywczych – Exxon, Talisman, Marathon – wycofała się potem z Polski. Na placu boju pozostały m.in. Chevron, San Leon Energy, Conoco- Phillips, Lane Energy oraz PGNiG. W sumie wykonano ok. 50 odwiertów. To jednak zbyt mało, by dokonać rozpoznania wielkości zasobów.
Źródło: „Nasz Dziennik”
luk