12 kwietnia 2021

Rząd odpowiada na petycję Instytutu Ordo Iuris. Padły deklaracje

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów odpowiedziała na apel Instytutu Ordo Iuris i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w sprawie wolności słowa w Internecie. Jak zapewnił dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu, Tomasz Matynia, wolność w sieci jest szczególnie ważna dla rządu premiera i jej ograniczanie budzi jego zdecydowany sprzeciw.

W styczniu tego roku Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaapelowali do rządu premiera Mateusza Morawieckiego o ochronę wolności w sieci. Była to odpowiedź na rażące przykłady cenzury zarówno w Polsce, jak i na świecie. Największe korporacje medialne nałożyły kaganiec między innymi na prezydenta USA Donalda Trumpa, a w naszym kraju na wiele środowisk prawicowych. Ofiarą cenzury padł także portal PCh24.pl, którego kanał PCh24 TV na YouTube został czasowo zablokowany za materiały ujawniające prawdę o celach środowisk LGBT. W odpowiedzi na te i inne przykłady cenzury powstała także petycja, którą podpisali przedstawiciele polskiego świata dziennikarskiego, w tym redaktor naczelny PCh24.pl Krystian Kratiuk oraz z-ca redaktora naczelnego PCh24.pl Łukasz Karpiel.

W swojej odpowiedzi na apel dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia wskazał, że „troska o wolność słowa w Internecie jest szczególnie bliska rządowi Mateusza Morawieckiego”, a „swobodne wyrażanie swoich poglądów jest podstawową wartością demokratycznej Polski”. W piśmie datowanym na 30 marca 2021 roku dyr. Matynia stwierdza też, że „zjawisko ograniczania wolności w sieci przez międzynarodowe korporacje jest zasmucające i budzi nasz sprzeciw”. „Nie może być zgody na praktykę niektórych właścicieli portali społecznościowych, którzy chcą działać ponad państwami i społeczeństwami. Obca nam jest idea jednej – obowiązującej wszystkich – wizji świata” – stwierdził. Jak zapewnił dalej, rząd „będzie dążył do określenia ram funkcjonowania serwisów społecznościowych”. „W Polsce – wzorem na przykład Francji czy Niemiec, uregulujemy to odpowiednimi przepisami” – zapowiedział dyr. Matynia, dodając, że propozycje zostaną przedłożone także na forum Unii Europejskiej.

Źródło: PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram