W Dzienniku Ustaw opublikowano specjalne rozporządzenie ministra zdrowia, które znosi stan epidemii w Polsce. Decyzja zacznie obowiązywać od poniedziałku – 16 maja. Od strony formalnej stan epidemii zostanie zastąpiony jednak tzw. stanem zagrożenia epidemicznego.
Rozporządzenie wydane przez ministra zdrowia kończy obowiązywanie w kraju stanu epidemii, ale to nie oznacza końca wszystkich „ostrzeżeń” i być może również obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski postanowił bowiem zastąpić stan epidemii – stanem zagrożenia epidemicznego.
W uzasadnieniu wskazano, że zniesienie stanu epidemii jest zasadne ze względu na poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych w związku z chorobą Covid-19. Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r.
Wesprzyj nas już teraz!
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.
Z kolei stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.
„To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku” – powiedział minister Adam Niedzielski, szef Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że obecnie nie ma żadnej „alertowej mutacji”, która byłaby uznana za tak samo zagrażającą jak te, które w poprzednim okresie wywoływały fale zakażeń.
Przypomnijmy, że od 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla zakażonych koronawirusem.
Źródło: PAP/Karolina Mózgowiec
Oprac. WMa