Rząd forsuje obecnie przepisy pozwalające na nieograniczone finansowanie i rozszerzanie listy szczepień obowiązkowych. Wśród kontrowersyjnych przepisów znajdzie się również wprowadzenie obowiązkowego szczepienia przeciw HPV, co wzbudza dyskusje i niejednoznaczne opinie w środowisku medycznym.
Dotychczas szczepienia finansowano z budżetu Ministerstwa Zdrowia w wysokości około 80 milionów złotych rocznie. Jeśli wprowadzone zostaną zmiany prawne wówczas kwota ta wzrośnie do 250 milionów złotych z budżetu NFZ.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak informuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP już teraz dzieci w pierwszym roku życia otrzymują 12 obowiązkowych szczepień, a do dziewiętnastego roku życia aż 21. Nikt jednak z urzędników nie ponosi konsekwencji za ewentualne powikłania poszczepienne.
„Prawo do decydowania o swoim życiu i zdrowiu jest prawem człowieka, a rodzice, będący prawnymi opiekunami dzieci, pragną ich zdrowia i bezpieczeństwa i mają prawo podjąć świadomą decyzję o tym, czy i w jaki sposób szczepione jest ich dziecko. Tymczasem w Polsce rząd odbiera im to prawo, nie przejmując jednocześnie w żaden sposób odpowiedzialności za możliwe powikłania poszczepienne. Tworzona specjalnie ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i towarzyszące jej przepisy pozwolą na finansowanie kolejnych szczepionek, automatycznie dodawanych do listy obowiązkowych szczepień, egzekwowanych przez próby nakładania na rezygnujące z nich osoby wysokich grzywien (do 5000 zł)” – informuje stowarzyszenie STOP NOP.
W Polsce i krajach byłego bloku wschodniego szczepienia są obowiązkowe, tymczasem w krajach zachodnich – całkowicie dobrowolne. Co więcej na Zachodzie funkcjonuje system odszkodowań za ewentualne powikłania poszczepienne.
Od 1 stycznia 2017 r. do kalendarza wejdą szczepionki przeciw pneumokokom i HPV. Polska będzie wówczas jedynym krajem na świecie z obowiązkiem szczepienia przeciwko HPV. „Co ciekawe, jeszcze niedawno Rada Agencji Oceny Technologii Medycznych wręcz nie zalecała finansowania tych szczepień, ze względu na brak dowodów na ich skuteczność w zapobieganiu rakowi szyjki macicy. Z całego świata napływają informacje potwierdzające konieczność zachowania w odniesieniu do nich dalece idącej ostrożności” – podkreśla stowarzyszenie STOP NOP.
Źródło: niezalezna.pl
KRaj