We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zakładającej zwiększenie wydatków na obronność do poziomu co najmniej 2,5 proc. PKB oraz rozbudowę polskich sił zbrojnych.
Przedłożony przez Antoniego Macierewicza, szefa resortu obrony projekt ustawy „zakłada zmianę sposobu obliczania udziału wydatków obronnych w PKB”, poinformowała Centrum Informacyjne Rządu. Koncepcja przewiduje, że wydatki na obronność w roku 2018 wyniosą co najmniej 2 proc. PKB i będą systematycznie zwiększane aż do roku 2030, kiedy osiągną poziom 2,5 proc PKB.
Wesprzyj nas już teraz!
„Pozwoli to na zwiększenie zdolności państwa do obrony oraz przeciwstawienia się agresji ze strony innych krajów, w tym zdolności do odstraszania oraz przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym i w cyberprzestrzeni” – oceniono w komunikacie CIR.
Zwiększenie wydatków na obronność pozwoli na „reorganizację struktury i systemu dowodzenia sił zbrojnych oraz doskonalenie narodowego planowania obronnego na szczeblu strategicznym”. Inne korzyści płynące z projektu ustawy to możliwość modernizacji technicznej polskiej armii w oparciu o „aktywne zaangażowanie polskiego przemysłu obronnego”.
„Stworzony zostanie wydolny system ochrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej. Dojdzie do zintegrowania Wojsk Obrony Terytorialnej z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych. Wzrost wydatków na obronność jest także konieczny w kontekście sojuszniczego zaangażowania w obronę tzw. wschodniej flanki NATO” – poinformowano.
Zgodnie z projektem zwiększeniu ulegnie „stan etatowy Sił Zbrojnych RP” ze 150 tys. żołnierzy do 200 tys. z czego 130 tys. etatów przypadnie żołnierzom zawodowym. Zdaniem Antoniego Macierewicza jest to niezbędny zabieg ze względu na formowanie się Wojsk Obrony Terytorialnej.
Według wstępnych szacunków proponowane zmiany przyczynią się do wzrostu wydatków na obronność o ponad 117,2 mld zł w ciągu 10 lat.
Źródło: polskieradio.pl
TK