20 marca 2023

Rząd szykuje się na „przymusowy pobór prądu”. Czy grożą nam blackouty?

(Fot. Wilfried Pohnke / Pixabay)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje finansowe rekompensaty za przymusowe ograniczenia poboru energii elektrycznej w razie wprowadzenia tzw. stopni zasilania. Jak zaznaczają autorzy projektu, oprócz „bodźca negatywnego” w postaci kar pieniężnych, istnieje potrzeba zachęty do dobrowolnego poddania się procedurze. Skąd taka propozycja MKiŚ właśnie w tym czasie?

W opublikowanym projekcie nowelizacji rozporządzenia przewiduje się wprowadzenie mechanizmu wypłaty wynagrodzenia dla odbiorców, którzy w swoich obiektach podlegających ograniczeniom w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej zastosowali się do tych ograniczeń.

W uzasadnieniu wskazuje się sytuację z sierpnia 2015 r., kiedy po wyczerpaniu wszystkich opcji negocjacyjnych, operator – PSE wprowadził ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej pod groźbą nałożenia ewentualnej kary pieniężnej przez prezesa URE.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak jednak ocenia ministerstwo, bodziec negatywny powinien być wzmocniony i równoważony bodźcem pozytywnym, zachęcającym do stosowania się do ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. Takim bodźcem powinno być wynagrodzenie za zmniejszenie poboru energii i zastosowanie się do ograniczeń w sytuacji, gdy nie będzie możliwe zbilansowanie systemu elektroenergetycznego i ograniczenia zostaną wprowadzone w drodze Rozporządzenia Rady Ministrów.

Projektowana zmiana rozporządzenia zakłada, że przy wprowadzeniu przez PSE stopni zasilania od 13 do 20, odbiorcy, którym zredukowano z tego tytułu pobór energii, otrzymają rekompensatę. Będzie obliczana na podstawie rynkowej ceny energii, czasu ograniczeń, wielkości ograniczenia oraz współczynnika zależnego od stopnia zasilania. Przy stopniu 13. współczynnik wyniesie 1, przy stopniu 20. – 5.

W ocenie ministerstwa, sytuacja powodujące wprowadzanie stopni zasilania może nie nadejść nawet „przez szereg lat”. Dlatego przyjęcie przepisów nie będzie zagrażało konkurencyjności gospodarki ani zaburzeniem cen rynkowych.

PAPpap logo / oprac. PR

Braki energii, żywności i… Czeka nas ciężka jesień?

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 511 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram