Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że liczba urzędników w Polsce sięgnęła pół miliona. Według oficjalnych szacunków, bo być może nawet drugie tyle pracuje nie na etatach, a na umowach o dzieło czy zlecenie. Do sprawy wrócił „Dziennik Gazeta Prawna”, który zwrócił uwagę, że urzędy, choć oficjalnie redukują nieco zatrudnienie, tworzą liczne przybudówki, których nie obejmują ustawowe ograniczenia.
Gazeta podała jako główny przykład Ministerstwo Obrony Narodowej, któremu podlega 90 różnych instytucji. – Tego rodzaju instytucje są tworzone do zatrudniania znajomych osób rządzących. W ten sposób cicho i bez rozgłosu można znaleźć prace z dnia na dzień – powiedział prof. Jacek Jagielski z Uniwersytetu Warszawskiego. Co ciekawe, w części z instytucji wynagrodzenia przewyższać mają te, otrzymywane przez urzędników ministerialnych. Na każde ministerstwo zaś przypada od kilkunastu do kilkudziesięciu tego rodzaju jednostek.
Wesprzyj nas już teraz!
Proceder, który w zaciszu gabinetów realizowany jest przez urzędników, jest dobrym przykładem powiedzenia o sytym wilku i całej owcy czy też o przelewaniu z pustego w próżne. Biurokraci, poprzez powoływanie do życia nowych, „satelickich” instytucji, mogą wykazać się redukcją etatów. „DGP” przytacza również sytuację w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poza urząd wydzielona została tam część departamentów. Utworzono m.in. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w którym pracę znalazło 261 osób. Oficjalna liczba zatrudnionych w MNiSW spadła zatem niemal do poziomu z 2007 r. (385 etatów).
Jednostki podległe i nadzorowane przez główny urząd to również miejsca, gdzie ministerialni urzędnicy mogą dodatkowo zarobić. Nie na etacie, rzecz jasna, ale na podstawie umowy o dzieło czy zlecenia. Nie trzeba zapewne nikomu przypominać, że ten dodatkowy kurek z pieniędzmi jest wysoce szkodliwy dla urzędniczej moralności, bo ciężko sobie wyobrazić, że wszystkie te instytucje przyległe są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania państwa i ułatwiania życia obywatelom.
Tomasz Tokarski
Źródło: www.bankier.pl