7 czerwca 2016

Władze Turcji podjęły Rewolucyjną decyzję. Po raz pierwszy od 81 lat zdecydowały się zezwolić na recytację Koranu w Hagia Sophia w Stambule. To częściowe spełnienie roszczeń środowisk muzułmańskich. Domagają się one przemiany muzeum znajdującego się obecnie na terenie bazyliki w meczet. Tymczasem Grecy są oburzeni reislamizacją budowli. Pojawiają się głosy jakoby stanowiło to policzek wymierzony całej wspólnocie prawosławnej.


Program „Hagia Sophia – Czas na błogosławieństwo” transmitowany będzie ze znajdującej się w Stambule Bazylice. Okres transmisji zbiegnie się ze świętym miesiącem muzułmanów – Ramadanem. Dokonywane będą nocą, o godzinie drugiej. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się nie tylko z czytaniami świętej księgi islamu, lecz również z debatami dotyczącymi problematyki solidarności, miłości, jedności oraz sprawiedliwości.

Wesprzyj nas już teraz!

Mimo tej politycznie poprawnej tematyki decyzja tureckich władz wywołała oburzenie Greków. W sprawie zainterweniowało greckie ministerstwo spraw zagranicznych. W utrzymanej w dyplomatycznym tonie nocie skrytykowało Turcję za brak szacunku wobec religijnych zabytków. W ostrzejszych słowach wypowiedziała się konserwatywna grecka partia „Nowa Demokracja”. Jej przedstawiciele stwierdzili, że Turcja wykazała się pogardą dla prawosławnych chrześcijan z całego świata.

Dzieje bazyliki Hagia Sophia pełne są historycznych zawiłości. Zbudowano ją w 537 r. Służyła ona jako katedra i siedziba patriarchy prawosławnego aż do 1453 r. z przerwą w latach 1204-1261, gdy za sprawą IV Krucjaty stała się Kościołem katolickim. Po zdobyciu Konstantynopola w XV wieku Turcy Ottomańscy przerobili bazylikę na meczet. Jednak wskutek sekularyzacji Turcji, od 1931 r. budynek przekształcono w muzeum.  

To zeświecczenie budynku spotykało się z reakcją części środowisk islamskich. Domagały się one przywrócenia muzułmańskiego charakteru świątyni. W pierwszej dekadzie XXI wieku wzywano do ponownego przekształcenia budowli w meczet. Z kolei przed kilkoma dniami, 29 maja, grupka wyznawców Allacha żądała prawa do islamskiej modlitwy w świątyni.  

Źródło: keeptalkinggreece.com

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram