20 maja 2021

Rząd ugina się pod krytyką Nowego Polskiego Ładu. Będzie ulga podatkowa „na osłodę” dla klasy średniej?

(zdjęcie ilustracyjne Pixabay)

Ministerstwo Finansów planuje zmniejszyć szkodliwość zapowiadanych w Nowym Polskim Ładzie zmian podatkowych dla klasy średniej. Nie zmniejszy jednak wysokości podatków, ale wprowadzi… specjalną ulgę.

Ministerstwo planuje wprowadzić mechanizm pozwalający na odliczenia podatkowe dla osób zarabiających między 5,8 a 11,1 tysięcy brutto miesięcznie. W tym celu powstanie specjalny wzór – wynika z informacji pozyskanych przez Dziennik Gazeta Prawna. Z odliczenia skorzystają osoby zarabiające pomiędzy 5,8 a 11,1 tysięcy brutto miesięcznie.

Bez tej ulgi pracownik otrzymujący co miesiąc 5100 netto na wprowadzeniu Nowego Polskiego Ładu straciłby na podatkach 96 złotych co miesiąc. Po odliczeniu ulgi straci jedynie 3 złote miesięcznie – wynika z wyliczeń głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego cytowanych przez DGP. Podobną stratę na podatkach – 3 złote na miesiąc poniosłaby osoba zarabiająca 6085 złotych netto. Bez tego jej strata wyniosłaby 190 złotych miesięcznie.

Komentarz:

Najwyraźniej rząd ugina się pod krytyką padającą pod adresem założeń Nowego Polskiego Ładu. To dobrze, gdyż jego pierwotne założenia stanowią w znacznej mierze uderzenie w klasę średnią, szczególnie w przedsiębiorców. Niemniej sytuacja pokazuje, że rząd działa w sposób nieprzemyślany i chaotyczny. Teraz wydaje się, że zwiększy domiar podatkowy, a na osłodę wprowadzi ulgę od niego. Czy nie prościej byłoby po prostu nie zwiększać podatków dla tej grupy i nie mnożyć księgowych problemów? Cóż – jak widać nie dla tego rządu.

Źródła: Dziennik Gazeta Prawna / bankier.pl / komentarz PCh24

mjend

Zobacz także:

Stanisław Michalkiewicz: Zbudujemy NOWY ŁAD! Socjalizm ma się dobrze || Jaka jest prawda?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(15)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy