Prezydent Andrzej Duda podpisał dwie ustawy o wypowiedzeniu przez Polskę porozumienia ws. „Intersputnika” – poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.
W sobotę 28 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał dwie ustawy z 5 grudnia, dotyczące Międzynarodowej Organizacji Łączności Kosmicznej „Intersputnik”.
Celem jednej z nich jest wyrażenie przez Parlament zgody na wypowiedzenia przez Prezydenta RP porozumienia o utworzeniu międzynarodowego systemu i organizacji łączności kosmicznej „Intersputnik”, sporządzonego w Moskwie 15 listopada 1971 r., zmienionego protokołem o utworzeniu międzynarodowego systemu i organizacji łączności kosmicznej „Intersputnik”, przyjętym podczas XXV Jubileuszowej Sesji Rady INTERSPUTNIK w Moskwie 30 listopada 1996 r.
Wesprzyj nas już teraz!
Celem drugiej ustawy jest wyrażenie przez Parlament zgody na wypowiedzenie przez Prezydenta RP porozumienia o zdolności prawnej, przywilejach i immunitetach Międzynarodowej Organizacji Łączności Kosmicznej „Intersputnik”, sporządzonego w Berlinie 20 września 1976 r.
„Intersputnik” powstał z inicjatywy ZSRR w celu rozwijania światowej sieci łączności satelitarnej oraz jako odpowiedź na działania „państw zachodnich” związanych z utworzeniem międzynarodowej organizacji łączności satelitarnej Intelsat (obecnie ITSO – International Telecommunications Satellite Organization).
„Intersputnik ma siedzibę w Moskwie i pozostaje pod silnym wpływem Federacji Rosyjskiej. Celem organizacji jest rozwój łączności satelitarnej pomiędzy państwami członkowskimi, przy czym obecnie prowadzi ona przede wszystkim działalność komercyjną związaną z dzierżawą pojemności satelitarnej operatorom telekomunikacyjnym, nadawcom i klientom korporacyjnym na podstawie odpowiednich umów z operatorami partnerskimi, a także świadczy kompleksowe usługi w zakresie budowy i eksploatacji sieci łączności satelitarnej poprzez spółkę zależną Isatel LLC” – przypomniano w informacji kancelarii prezydenta.
Polska od 1993 r. jest również członkiem ITSO. Dodatkowo, od 1991 r. Rzeczpospolita Polska jest również członkiem Europejskiej Organizacji Łączności Satelitarnej (Eutelsat IGO).
„Rzeczpospolita Polska od wielu lat nie korzysta jednak z zasobów oferowanych przez Intersputnika i w związku z obecną sytuacją geopolityczną nie posiada takich planów. Korzysta bowiem z zasobów innych podmiotów, takich jak Eutelsat czy Intelsat, przez członkostwo w Eutelsat-IGO oraz ITSO. Polskie podmioty mają natomiast możliwość korzystania z usług innych operatorów na warunkach komercyjnych. Od czasu pełnoskalowej agresji Rosji przeciwko Ukrainie w pracach Rady Intersputnika nie uczestniczy już reprezentujący Polskę Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, swoją decyzję o wycofaniu się z tej organizacji podjęła także mająca formalnie status jej Uczestnika firma Orange Polska S.A. (również od lat niebiorąca już udziału w pracach tej organizacji). Wypowiedzenie Porozumienia jest zatem w pełni zasadne w związku z faktycznym brakiem współpracy i korzystania przez Polskę i polskie podmioty z zasobów Intersputika. Wpisuje się ponadto w zalecenia dotyczące wstrzymania się od współpracy z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej” – czytamy w informacji z kancelarii prezydenta.
Ustawy wchodzą w życie po 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: PAP