23 maja 2022

Rząd wdraża tak zwaną politykę równościową. We wtorek zajmie się „uchwałą antydyskryminacyjną”

(Fot. Pixabay)

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma zająć się projektem uchwały, która ma być wstępem do wprowadzania do końca obecnej dekady „polityki równościowej” zgodnej z dominującymi na Zachodzie lewicowymi standardami.

 

Chodzi o projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Krajowy Program Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2022–2030”. Program ten wyznacza cele i priorytety działań.

Wesprzyj nas już teraz!

Rząd deklaruje, że chodzi o wyeliminowanie w stopniu jak najwyższym dyskryminacji z życia społecznego w Polsce. Hasła stojące za założeniami tej polityki oznaczają w praktyce przede wszystkim uprzywilejowanie w życiu społecznym osób wykazujących odbiegające od normy preferencje seksualne.

Zgodnie z ustawą z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, zakres działań przewidzianych w Krajowym Programie Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2022–2030 obejmuje w szczególności: podnoszenie świadomości społecznej w zakresie równego traktowania, w tym na temat przyczyn i skutków naruszenia zasady równego traktowania; przeciwdziałanie naruszeniom zasady równego traktowania, w szczególności ze względu na: płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną; współpracę z partnerami społecznymi, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w zakresie równego traktowania – informuje Polska Agencja Prasowa.

W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano, że ogólnym celem polityki równego traktowania jest wyeliminowanie w jak najwyższym stopniu dyskryminacji z życia społecznego w Polsce. „Oznacza to konieczność oddziaływania na tworzenie i stosowanie prawa, ład instytucjonalny oraz zachowania społeczne tak, aby nie była naruszana zasada równego traktowania określona w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz obowiązujących aktach prawa krajowego i międzynarodowego” – czytamy w informacji.

„Polityka państwa na rzecz równego traktowania wymaga kompleksowego, ponadsektorowego podejścia, przełamującego dotychczasowe schematy. Konieczne jest ustanowienie całościowych ram polityki krajowej na rzecz równego traktowania. Taką właśnie rolę ma pełnić drugi Krajowy Program Działań na Rzecz Równego Traktowania” – przeczytać można w uzasadnieniu.

Krajowy Program Działań na Rzecz Równego Traktowania obejmuje „politykę antydyskryminacyjną”, zabezpieczenia społeczne, pracę, edukację, zdrowie, tzw. budowanie świadomości, dostęp do dóbr i usług, gromadzenie danych, badania oraz koordynację.

pap logo

Źródło: Katarzyna Herbut (PAP), PCh24.pl

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram