10 maja 2016

Rząd zatwierdził projekt ustawy antyterrorystycznej. Szczególna rola szefa ABW

(Fot. Telewizja Republika)

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych ma być odpowiedzią na wzrost zagrożenia na terenie Europy w związku z nasileniem się działalności ekstremistów islamskich. Chodzi o skoordynowanie działań służb i doprecyzowanie zasad współpracy pomiędzy nimi, a także o poprawę bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.    

          

Jeśli projekt Rady Ministrów znajdzie uznanie parlamentarzystów, głównym rozgrywającym polityki antyterrorystycznej będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dostanie on do ręki ogromną władzę. Ma koordynować czynności analityczno-informacyjne podejmowane przez służby specjalne oraz wymianę informacji przekazywanych przez Policję, Staż Graniczną, Biuro Ochrony Rządu, Państwową Straż Pożarną, Służbę Celną, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, Żandarmerię Wojskową i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zwierzchnik ABW prowadzić będzie również wykaz osób mogących mieć związek ze zdarzeniami o charakterze terrorystycznym i oceniać bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych. Uzyska dostęp do informacji i danych objętych tajemnicą bankową, będących w posiadaniu banków, towarzystw ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych, biur maklerskich i SKOK-ów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Rejestracji podlegać będą karty telefoniczne pre-paid. Projekt wprowadza nowe typy przestępstw. Przewidziano w nim odpowiedzialność karną za udział w szkoleniach terrorystycznych, a także kary za wyjazdy za granicę w celu uczestniczenia w działalności terrorystycznej.

 

W przypadku wprowadzenia jednego z dwóch najwyższych stopni zagrożenia terrorystycznego (III lub IV), możliwe będzie wprowadzenie zakazu odbywania zgromadzeń publicznych lub imprez masowych. W razie ogłoszenia trzeciego lub czwartego stopnia alarmowego decyzję o użyciu wojska wyda minister obrony narodowej, na wniosek szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji. Decyzja ta nie będzie wymagała, jak dotychczas, zatwierdzenia przez prezydenta. Ten będzie jednak mógł ją zmienić lub uchylić.

 

Ustawa przewidywać będzie możliwość tzw. specjalnego użycia broni, mogącego prowadzić do śmierci zamachowca. Ów środek, „wyjątkowy i ostateczny”, wykorzystywany będzie jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ofiary. Projektodawca uznał, że ważniejsza jest ochrona życia ofiary niż sprawcy zamachu.

 

Źródło: KPRM

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram