26 października 2022

Rządowy projekt o spółkach Skarbu Państwa wycofany. Sasin: Powodem analiza i publiczna dyskusja

(Jacek Sasin. Fot. PAP/Tomasz Gzell)

W wyniku nacisku opinii publicznej i ponownego rozpatrzenia projektu ustawy o spółkach skarbu państwa rząd wycofał się ze swojej inicjatywy. Mimo tego minister aktywów państwowych wciąż dostrzega potrzebę „ustabilizowania” sytuacji tych podmiotów i rozważa ponowienie prób jego dokonania w przyszłości.

– Rozumiem, że tutaj analiza i przede wszystkim ta dyskusja, która od wczoraj (…) się w tej sprawie toczyła, skłoniła kierownictwo klubu do tego, żeby ten projekt (dotyczący m.in. zarządów spółek Skarbu Państwa – PAP) wycofać – komentował Jacek Sasin.

Zapytany, czy jego zdaniem była to słuszna decyzja, minister powiedział, że można na ten temat dyskutować, ponieważ, jak to ujął wicepremier „jakaś forma stabilności w zarządzaniu spółkami strategicznymi, a za takie uznaję spółki zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Polski, pewnie by się być może przydała, natomiast, jak widać nie ma w tej chwili atmosfery do dyskusji na ten temat”.

Wesprzyj nas już teraz!

Szef resortu aktywów państwowych zwracał również uwagę uwagę, że „ustabilizowanie sytuacji” prezesów spółek Skarbu Państwa byłoby krokiem ku odpolitycznieniu tych strategicznych instytucji.

Mówię tutaj o spółkach energetycznych, bo taka stabilna kadencja powodowały, że one by się nie stawały każdorazowo łupem politycznym kolejnych ekip, ale jak widać nie ma też woli do dyskusji w tej sprawie. Myślę, że rozmawiać nad tym można by było, ale żeby rozmawiać, tak na argumenty spokojnie, potrzeba (…) woli z obu stron. Dzisiaj ze strony opozycji żadnej woli nawet rozmowy o jakimś modelu nie ma – stwierdził wicepremier.

– To, że tak zawsze było, że każda kolejna ekipa wymiatała, że tak powiem, prezesów wszystkich spółek i obsadzała tam swoich, to nie jest argument, żeby nie rozmawiać o tym, czy ten model jest właściwy – podkreślił Sasin.

W poniedziałek do Sejmu wpłynął poselski projekt noweli ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Projekt został przygotowany przez posłów PiS. Nowe przepisy powołują Radę do spraw bezpieczeństwa strategicznego, która będzie oceniała przesłanki zawarte we wniosku dotyczącym np. odwołania członków organów nadzorczych oraz odwołania lub zawieszenia w czynnościach członków organów zarządzających. Zgodnie z projektem w skład tej Rady ma wchodzić pięciu członków, trzech z nich ma powoływać Sejm, po jednym – Senat i prezydent. Chodzi o spółki o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu: PERN, Orlen, PSE, Gaz-System, Polfa Tarchomin; odwołanie ich zarządów może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady.

(PAP)/ oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram