2 czerwca 2017

Rządowy sukces na arenie międzynarodowej. Polska wybrana członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

(ONZ)

Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w tajnym głosowaniu zdecydowano o tym, kto w latach 2018-2019 będzie pełnił rolę rotacyjnego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Aż 190 państw wskazało, że nominację powinna otrzymać Polska. Zaledwie dwa kraje wstrzymały się od głosu, nikt nie był przeciwny. Wyniki to duży sukces dyplomatyczny rządu PiS, który od ponad roku zabiegał o poparcie wśród członków ONZ.

Zwycięstwo w głosowaniu to konsekwencja ostatnich miesięcy zakulisowej pracy polskich dyplomatów, a także prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas podróży zagranicznych podkreślał, że Polska liczy na nominację. Jeszcze przed głosowaniem, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podkreślał, że liczy na sukces i zwycięstwo w głosowaniu. Aby otrzymać nominację na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ wymagane było zdobycie poparcia co najmniej 127 krajów. Ostatecznie zwycięstwo było okazałe, ponieważ Polskę poparło aż 190 państw, a 2 kolejne wstrzymały się od głosowania, wzmacniając tym samym ostateczny wynik.

Wesprzyj nas już teraz!

– Wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu – mówił tuż po głosowaniu szef MSZ Witold Waszczykowski. – To duże zwycięstwo polskiej dyplomacji i ważny sukces w naszej polityce zagranicznej – ocenił minister. – To potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy. Zaczynamy działać globalnie, nie boimy się poważnych wyzwań –tłumaczył.

– Tłumaczyliśmy, że jesteśmy państwem, które od lat przyczynia się do stabilności międzynarodowej. Nie jesteśmy tylko konsumentem, ale też dostarczycielem bezpieczeństwa – zapewnił minister Waszczykowski. – Chcemy m.in. angażować się w rozwiązywanie problemów kontynentu afrykańskiego. Oczywiście pozostaniemy także aktywni w sprawach związanych z naszym bezpośrednim sąsiedztwem, w szczególności z sytuacją na Ukrainie – komentował „na gorąco” szef polskiego MSZ.

Warto dodać, że Polska była jedynym kandydatem na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, który reprezentował Europę Środkowo-Wschodnią. We wspólnym wyścigu o nominację brały udział także: Wybrzeże Kości Słoniowej, Peru, Kuwejt oraz Gwinea Równikowa.

 

 

Źródło: dorzeczy.pl, msz.gov.pl

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram