23 stycznia 2023

Rządy Francji i Niemiec zastanawiały się, jak odpowiedzieć na politykę USA

(Fot. EPA / LUDOVIC MARIN / POOL MAXPPP OUT. Dostawca: PAP/EPA.)

W niedzielę cały niemiecki rząd przybył do Paryża na wspólne posiedzenie z ministrami francuskimi. W tym samym czasie 300 parlamentarzystów z obu krajów spotkało się na Sorbonie, aby uczcić 60. rocznicę zawarcia porozumienia o obustronnej współpracy.

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz prowadzili dwie rundy rozmów w Pałacu Elizejskim, koncentrując się na polityce energetycznej i gospodarczej, a następnie na obronie.

Wesprzyj nas już teraz!

Scholz zaznaczył, że po inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku europejski projekt pokojowy znalazł się w „punkcie zwrotnym”, ale „imperializm Putina nie zwycięży”. – Nie pozwolimy, aby Europa powróciła do czasów, gdy przemoc zastąpiła politykę, a nasz kontynent rozdzierała nienawiść i rywalizacja narodowa – mówił na Sorbonie.

Obydwaj przywódcy zapewnili o niezawodnym wsparciu dla narodu ukraińskiego.

Jednocześnie francuski lider wezwał do stworzenia „nowego modelu energetycznego” w UE opartego na dywersyfikacji dostaw i zachęcaniu do bezemisyjnej produkcji energii.

Celem spotkania było między innymi wypracowanie wspólnej odpowiedzi na dotacje dla amerykańskich producentów samochodów elektrycznych i innych firm. Są one przewidziane w ustawie o redukcji inflacji administracji Bidena.

Jeszcze w Davos szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen apelowała o współpracę – a nie rywalizację – Ameryki z UE poprzez pakiet dotacji przewidzianych dla rodzimych producentów samochodów w ustawie o redukcji inflacji, czyli swoistym „zielonym ładzie” dla USA.

Francja uznała pakiet dotacji za niesprawiedliwe posunięcie Waszyngtonu i domaga się, by Unia Europejska złagodziła przepisy dotyczące dotacji państwowych dla rodzimych firm, uprościła zasady udzielania wsparcia unijnego dla inwestycji i stworzyła unijny suwerenny fundusz na rzecz rozwoju „zielonego” przemysłu. Berlin obawia się jednak zbytniego protekcjonizmu.

Spotkania rządu francusko-niemieckiego odbywają się co najmniej raz w roku. Ostatnie miało miejsce w maju 2021 roku w formie wideokonferencji.

Francuscy i niemieccy urzędnicy świętowali 60. rocznicę podpisania Traktatu Elizejskiego przez prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a i kanclerza RFN Konrada Adenauera 22 stycznia 1963 r.

Francusko-niemiecki silnik to maszyna kompromisowa: dobrze naoliwiona, ale czasami głośna i naznaczona ciężką pracą – komentował relacje między obu krajami kanclerz Olaf Scholz.

Źródło: voanews.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram