17 sierpnia 2023

Rzecznik Big Pharmy zmienia podejście po pandemii? WHO otwiera Światowy Szczyt Medycyny Tradycyjnej

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która przez dwa lata dała się poznać jako obrońca interesów wielkich koncernów farmaceutycznych i przeciwnik niereglamentowanych środków leczenia COVID-19, otworzyła w czwartek w mieście Gandhinagar w zachodnich Indiach pierwszą konferencję poświęconą medycynie tradycyjnej. Celem konferencji jest zbieranie dowodów i danych w celu umożliwienia bezpiecznego stosowania takich metod leczenia.

Dwudniowy Światowy Szczyt Medycyny Tradycyjnej WHO odbywa się równolegle ze spotkaniem ministrów zdrowia państw G20 w Gandhinagar.

„Tradycyjne metody stanowią pierwszą możliwość leczenia dla milionów ludzi na całym świecie” – stwierdziła agencja zdrowia podczas rozmów w Indiach. Biorą w nich udział decydenci w zakresie ochrony zdrowia i naukowcy, których celem jest „mobilizacja zaangażowania politycznego i działań opartych na dowodach”.

Wesprzyj nas już teraz!

„WHO pracuje nad gromadzeniem dowodów i danych, aby informować o polityce, standardach i przepisach dotyczących bezpiecznego, opłacalnego i sprawiedliwego stosowania medycyny tradycyjnej” – powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas przemowy otwierającej szczyt w Indiach.

Medycyna tradycyjna może wypełnić „luki w dostępie” do opieki zdrowotnej, ale ma wartość tylko wtedy, gdy jest stosowana „odpowiednio, skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie w oparciu o najnowsze dowody naukowe” – ostrzegł Tedros.

WHO znalazła się jednak w ogniu krytyki ze strony osób, które oskarżają ją o potwierdzanie pseudonaukowych metod po tym, jak organizacja zapytała internautów, czy stosowali takie sposoby leczenia jak m.in. homeopatia i naturopatia.

„Musimy zmierzyć się z bardzo ważnym faktem z życia wziętym, że medycyna tradycyjna jest bardzo szeroko stosowana” – powiedział podczas szczytu za pośrednictwem łącza wideo laureat Nagrody Nobla i przewodniczący Rady Naukowej WHO Harold Varmus.

„Ważne jest, aby zrozumieć, jakie składniki faktycznie znajdują się w tradycyjnych lekach, dlaczego działają w niektórych przypadkach… i co ważne, musimy zrozumieć i zidentyfikować, które tradycyjne leki nie działają” – podkreślił Varmus.

Światowy Szczyt Medycyny Tradycyjnej ma stać się, według planów WHO, regularnym wydarzeniem. Zorganizowano go po tym, jak w ubiegłym roku otworzono Światowe Centrum Medycyny Tradycyjnej w stanie Gujarat, w którym leży także miasto Gandhinagar.

Według WHO około 40 proc. zatwierdzonych produktów farmaceutycznych pochodzi obecnie z „produktów naturalnych”, w tym „przełomowe leki” wywodzące się z medycyny tradycyjnej, takie jak aspiryna.

PAPpap logo / oprac. PR

Co dalej z traktatem pandemicznych WHO? Karwelis: maszyna gotowa do uruchomienia

Panoptyczne społeczeństwo, traktat WHO i nowe wytyczne w sprawie COVID-19

„Onieśmielony i zaszczycony” – proaborcyjny szef WHO z wizytą u papieża Franciszka. Omawiali kolejne pandemie

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 645 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram