30 grudnia 2021

Rzecznik Praw Dziecka: „w zeszłym roku odebraliśmy 40 tys. telefonów zaufania”. I co dalej?

(Fot. Pixabay)

Jak poinformował w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, pandemia spowodowała znaczy wzrost zaburzeń psychicznych wśród nastolatków. Problemy związane z nauką zdalną, izolacją i odosobnieniem nałożyły się na dramatyczną sytuację w polskiej psychiatrii dziecięcej.

Rzecznik Praw Dziecka wskazał, że w mijającym roku dzieci wykonały ponad 40 tys. telefonów zaufania. – To faktycznie pokazuje skalę potrzeb rozmowy młodego człowieka z dorosłymi, z kimś kto ma większe doświadczenie i kto pomoże poradzić sobie z problemami – zaznaczył. Badanie przeprowadzone na zlecenie ministerstwa wykazało również, że połowa polskich nastolatków nie akceptuje samych siebie, blisko połowa ma wszystkiego dość i jest przytłoczona problemami, a 37 proc. odczuwa samotność.

Badanie wskazuje szerokie problemy młodego pokolenia w odniesieniu do szkoły, ale i samopoczucia psychicznego oraz relacji rodzinnych i rówieśniczych. Jak zauważył RPD, „są z tym trudności i trzeba działać, aby pomagać”.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim zapowiedzieli w styczniu program wsparcia psychiatrii dziecięcej opiewający na 220 mln zł. Jednak poza infografikami umieszczonymi na Twitterze, nie wiadomo, w jakiej ustawie lub rozporządzeniu sprawa znajdzie swoje odzwierciedlenie. Wielu komentatorów wskazuje, że ogłoszona pomoc to dopiero kopanie fundamentów pod coraz pilniejszą reformę.

Źródło: polskieradio24.pl
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram