Adam Bodnar, sprawujący funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich podważył decyzję władz Gniezna o zakazie organizacji 13 kwietnia parady równości. Podkreślił, że zakaz jest niekonstytucyjny i godzi w polskie prawo o zgromadzeniach. Zastanawia, dlaczego z podobną reakcją RPO nie mieliśmy do czynienia podczas zakazu wydanego dla organizatorów zeszłorocznego Marszu Niepodległości?
W sobotę, 13 kwietnia 2019 ulicami Gniezna po raz pierwszy miał przejść tzw. marsz równości pod hasłem „Gniezno – pierwsza stolica równości”. W poniedziałek, prezydent Gniezna Tomasz Budasz z Platformy Obywatelskiej poinformował, że wydał zakaz organizowania wszystkich zapowiedzianych na sobotę zgromadzeń. Na 13 kwietnia zapowiedziano bowiem 18 różnych zgromadzeń publicznych, w tym 2 marsze równości i 16 kontrmanifestacji.
Wesprzyj nas już teraz!
Prezydent zakazując zgromadzenia powołał się na dobro mieszkańców, wskazując możliwość wystąpienia bójek i zniszczenia mienia publicznego i prywatnego. Dodatkowo wskazał na poważne utrudnienia w komunikacji, jeżeli doszłoby do organizacji wszystkich wydarzeń.
Do decyzji prezydenta Gniezna odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich. W swoim oświadczeniu potępia decyzję gnieźnieńskiego ratusza wskazując na jej niekonstytucyjność oraz niezgodność z wytycznymi Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka. „W świetle wykładni art. 57 Konstytucji i art. 14 pkt 2 Prawa o zgromadzeniach takie uzasadnienie jest prawnie niedopuszczalne (…) Prezydent niesłusznie uznał, że dla sprawy nie ma znaczenia cel zgromadzenia – rozpowszechnianie praw człowieka, w tym praw osób nieheteronormatywnych i innych mniejszości oraz fundamentalnych zasad równości i poszanowania godności każdej osoby” – czytamy w informacji opublikowanej na stronie RPO.
Zastanawia, dlaczego zakazy zgromadzeń środowisk narodowych w Warszawie i Wrocławiu 11 listopada 2018 roku nie spotkały się z tak radyklanym potępieniem ze strony RPO? Do prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza zwrócono się jedynie o szczegółowe wyjaśnienie powodów zakazu, a wobec decyzji warszawskiego ratusza „wyrażono wątpliwości”. „Marsz w Warszawie – wszystko w rękach sądu, a racje do zważenia trudne” – pisano w oświadczeniu na Facebooku.
Źródło: wpolityce.pl / rpo.gov.pl / Facebook.com
PR