W czasie demonstracji organizowanych w polskich miastach, podczas których sprzeciwiano się przyjęciu uchodźców do Polski, mogło dochodzić do podsycania nienawiści – uważa Adam Bodnar. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o informację o skali zjawiska i sposobach radzenia sobie z nim. Wszystko wskazuje na to, że RPO chce też skontrolować efektywność wszczętych postępowań.
Adam Bodnar w piśmie skierowanym do KGP zapytał m.in. o to czy podczas wykonywanych przez funkcjonariuszy Policji czynności służbowych w czasie trwania antymigranckich manifestacji na terenie wielu miast w Polsce (m.in.: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu), odbywających się od września br., odnotowano zdarzenia, które wypełniały znamiona czynu zabronionego. Jego zdaniem, z relacji medialnych wynika, że niektóre hasła skandowane przez demonstrantów mają charakter znieważenia grupy ludności z powodu przynależności narodowej lub wyznaniowej.
Wesprzyj nas już teraz!
– Będę wdzięczny za poinformowanie mnie o liczbie tego rodzaju postępowań, które wszczęto w wyniku podjęcia odpowiednich działań przez funkcjonariuszy Policji, reagujących na zaistniałe zdarzenia, z uwzględnieniem danych o organie prowadzącym lub nadzorującym prowadzone czynności – dodał RPO.
W ocenie Bodnara podczas tego rodzaju zgromadzeń mogło dojść do zachowań lub mogły zaistnieć wypowiedzi uczestników demonstracji, które „mogą przekraczać granice wolności słowa, a nawet wypełniać znamiona czynu zabronionego”.
Zdaniem Rzecznika „brak szybkiej i adekwatnej reakcji ze strony właściwych organów państwowych na zdarzenia motywowane nienawiścią, sprzyjają narastaniu wrogich postaw, utrwalaniu negatywnych stereotypów i uprzedzeń”.
Jak dalej ocenił RPO, konieczne jest też wzmożenie wysiłków „w celu przeciwstawienia się rosnącej fali nienawiści wobec migrantów”. Jego zdaniem swoją ważną rolę do odegrania mają tutaj organa ścigania, które są zobowiązane do „zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na terytorium naszego kraju, w tym odpowiedniego reagowania na przestępstwa dyskryminacyjne”.
Rzecznik prócz informacji o wszczętych postępowaniach chce dowiedzieć się jakie działania już podjęła Policja, by służba ta w przyszłości zapewniała „oczekiwaną skuteczność” w zakresie „ochrony osób przebywających już na terytorium Polski i tych, których przyjazd jest planowany”.
Marcin Austyn