„Na początek trzeba znowelizować kodeks karny, żeby wśród przesłanek związanych z mową nienawiści pojawiły się orientacja seksualna i tożsamość płciowa” – podkreśla w rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym” Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
Nowo wybrany Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar udzielił obszernego wywiadu „Tygodnikowi Powszechnemu”. Wśród spraw poruszonych w rozmowie z Markiem Zającem znalazła się m. in. kwestia penalizacji tzw. mowy nienawiści. Projekt objęcia środowisk homoseksualnych specjalną ochroną prawną jest obecnie procedowany przez posłów.
Wesprzyj nas już teraz!
Bodnar nie ma wątpliwości, iż należy „na początek znowelizować kodeks karny, żeby wśród przesłanek związanych z mową nienawiści pojawiły się orientacja seksualna i tożsamość płciowa”.
Co ciekawe rozmówca Zająca zauważa, to co podkreślają przeciwnicy wprowadzania homocenzury, iż „teraz wprawdzie prokurator może działać w oparciu o inne przepisy ogólne”, jednak jego zdaniem to nie wystarczy. W opinii Bodnara, to „ze strony państwa musi wyjść jednoznaczny sygnał, na co nie ma przyzwolenia”.
Rzecznik podzielił się z czytelnikami „TP” także innymi pomysłami na walkę z „mową nienawiści w sieci”
„Musimy wzmocnić organizacje pozarządowe, zajmujące się mową nienawiści w sieci. Trzecia rzecz to spotkania RPO z wydawcami głównych portali, żeby wspólnie się zastanowić nad wprowadzeniem skutecznych mechanizmów filtrujących. I wreszcie współpraca między RPO, rzecznikiem praw dziecka i generalnym inspektorem ochrony danych osobowych, żeby instytucje państwa realizowały spójną strategię” – stwierdza Adam Bodnar.
Źródło: Tygodnik Powszechny
luk