20 kwietnia 2022

Rzecznik rządu o sporze w sprawie szczepionek przeciw COVID: w tej chwili nie są już potrzebne. Naciskamy na KE, aby renegocjowała kontrakt

(fot. Pixabay)

Kolejne szczepionki przeciw Covid-19 w tej chwili nie są już potrzebne, nasze magazyny są pełne; naciskamy na KE, aby renegocjowała kontrakt – mówił w środę na antenie TVP 1 rzecznik rządu Piotr Müller.

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że przed świętami Wielkiej Nocy Polska skorzystała z klauzuli siły wyższej i poinformowała Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawia przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i wykonywania za nie płatności. Szef resortu zdrowia odniósł się w TVN24 do informacji, że w magazynach w Polsce przechowywanych jest obecnie 25 mln szczepionek przeciw COVID-19, a Polska ma zamówione kolejnych ok. 67-70 mln dawek.

Do sprawy odniósł się w środę na antenie TVP 1 rzecznik rządu Piotr Müller. – To co zrobiliśmy, aby zabezpieczyć funkcjonowanie polskiej służby zdrowia, to jest kwestia w dużej mierze finansowania. Dlatego też powołaliśmy się ostatnio na klauzulę dotyczącą stanu wyższej konieczności w kontekście płatności za kolejne tury szczepionek. One w tej chwili nie są już potrzebne, nasze magazyny są pełne. Naciskamy na Komisję Europejską, aby renegocjowała ten kontrakt – tłumaczył.

Jak dodał, zamówienia szczepionkowe były robione na poziomie całej UE. – Jesteśmy dużym partnerem, blisko 500-milionowym, jeśli chodzi o UE. W związku z tym liczymy na to, że KE będzie bardziej asertywna i jednak te negocjacje rozpocznie mocniej – powiedział.

Źródło: TVP 1

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram