25 czerwca 2023

Rzecznik rządu: w Brukseli podtrzymamy stanowisko. Nie ma zgody Polski na mechanizm przymusowej relokacji imigrantów

(Rzecznik rządu Piotr Muller, fot. Krzysztof Zuczkowski / Forum)

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że stanowisko Polski ws. relokacji imigrantów jest jasne. Podkreślił, że nie ma zgody na wprowadzenie mechanizmu przymusowej relokacji i to stanowisko zostanie wyrażone podczas najbliższego szczytu Unii Europejskiej.

Pod koniec czerwca zaplanowany jest dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. „Jest to miejsce, w którym poruszane są najważniejsze kwestie związane z relokacjami. Oczywiście podczas tego szczytu będzie dyskusja czy taki przymusowy mechanizm relokacji w Unii Europejskiej powinien funkcjonować” – powiedział rzecznik rządu. „My będziemy podtrzymywać swoje stanowisko i jasno je wyrażać, że nie ma zgody Polski na ten mechanizm” – oświadczył.

Müller zwrócił jednocześnie uwagę, że podobne konkluzje Rady Europejskiej w tym zakresie zapadały kilka lat temu. „W związku z tym, żeby zmienić te postanowienia z wcześniejszych decyzji Rady Europejskiej powinna być zgoda wszystkich krajów Unii na taka decyzje” – zaznaczył Müller.

Wesprzyj nas już teraz!

Polskie źródło dyplomatyczne przekazało wcześniej PAP, że na posiedzeniu Rady Europejskiej Polska odwoła się do konkluzji szczytów unijnych m.in. z 2016 roku, 2018 roku i 2019 roku, w których „jasno zapisano, że prace nad reformą migracyjno-azylowo mają być zakończone konsensusem”. „Miało nie być przepychania kolanem przy pomocy większości kwalifikowanej różnych rozwiązań, tylko miało być zbudowane unijne porozumienie. Tak się niestety nie stało. Wiemy, że technicznie jest to większość kwalifikowana, ale politycznie miał być wypracowany konsensus” – mówiło PAP źródło.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Stanowisko to będzie podstawą negocjacji prezydencji Rady z Parlamentem Europejskim. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego. Tzw. pakt migracyjny zawiera m.in. system tzw. „obowiązkowej solidarności”. Polega on na tym, że choć „żadne państwo członkowskie nie będzie nigdy zobowiązane do przeprowadzania relokacji”, to „ustalona zostanie minimalna roczna liczba relokacji z państw członkowskich, z których większość osób wjeżdża do UE, do państw członkowskich mniej narażonych na tego rodzaju przyjazdy”.

pap logo

Źródło: PAP/Rafał Białkowski

Oprac. WMa

Szef PiS zapowiada referendum ws. imigrantów. „Nie zgadzamy się na relokację”

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 135 428 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram