4 grudnia 2012

W niedzielę 8 grudnia w Sanktuarium Matki Bożej w Rzeszowie rozpoczną się uroczystości związane z jubileuszem pięćsetlecia objawienia oraz 250-lecia Koronacji Figury Matki Bożej (1763 r.). Uroczystości rozpoczną się 8 grudnia, w samo południe. Wtedy zostanie odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa Kazimierza Górnego, od tego dnia w bazylice będzie można uzyskać odpust zupełny.

 

W kolejnych dniach, zostaną zorganizowane rekolekcje kierowane do różnych grup wiernych, misje parafialne, sympozjum naukowe poświęcone historii i duchowości sanktuarium. Będą też koncerty, wystawy, premiera filmu o kościele i klasztorze.  

Wesprzyj nas już teraz!

 

Najważniejsze uroczystości przewidziane są na wrzesień. Wtedy, od 7 do 12 września, przypada doroczny odpust ku czci Pani Rzeszowa. Na jego zakończenie, w uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej (12 września), będzie miało miejsce nałożenie nowych, jubileuszowych koron na skronie Dziewicy Maryi i Dzieciątka Jezus. Nowe korony są wotum wdzięczności mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia za opiekę. Zostały one przygotowane ze złota i szlachetnych kamieni ofiarowanych przez wiernych.

 

Pięćset lat temu Jakub Ado, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 1513 roku, przechadzał się po sadzie. Podziwiał jak pięknie obrodziły drzewa. Przyglądał się dorodnym jabłkom, a niektóre z nich brał do swoich spracowanych rąk – głaskał je i dziękował Bogu za wyjątkowy urodzaj, jakim pobłogosławił ziemię rzeszowską tego roku. Gdy podszedł do swojej ulubionej gruszy, która zawsze dawała smaczne owoce, zauważył dziwne niezwykłe światło. Przestraszył się, bo czegoś podobnego nigdy wcześniej nie widział. Choć światło było niezwykle jasne, to nie raziło jego oczu. Mężczyzna przybliżył się do drzewa. Sam nie wiedział jeszcze dlaczego, ale padł na kolana. Nagle usłyszał delikatny głos kobiecy: „Nie bój się, Jakubie! Nie trwóż się niczym! A podejdź jeszcze bliżej!

 

Posłuszny mężczyzna podszedł do samego drzewa, skąd dochodził głos. Wtedy znowu usłyszał: „Nie trwóż się, Jakubie! Ciebie przywołuję i do ciebie się zwracam, bo wiem, że bogaczem nie jesteś, a cechy znamienite posiadasz: pobożność, pracowitość, uczciwość! Wiedz, że na tym miejscu chcę widzieć sławę mego Syna i nieść pociechę utrapionym”. Zadziwiony Jakub Ado zapytał: „Nie bardzo pojmuję, skąd ta łaskawość dla mnie… Nie wiem, co mam uczynić… Wtedy usłyszał odpowiedź: „Wiedz, że na tym miejscu chcę widzieć sławę mego Syna i nieść pociechę utrapionym”. Kiedy jeszcze w uszach mężczyzny brzmiały te słowa, podeszła do niego jego żona i zapytała z kim rozmawia. Wtedy on pokazał jej jasność, która powoli gasła…

 

Jakub od razu zorientował się, że przemówiła do niego sama Matka Boża. Zresztą Maryja zostawiła mu znak swojej obecności – kiedy światłość rozpłynęła się, mężczyzna zauważył drewnianą figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dla figury wybudowano najpierw drewnianą kapliczkę. Gdy okazało się, że nie może ona pomieścić wiernych, którzy chcieli do niej przybyć, wzniesiono większy drewniany kościółek.

 

Sandomierski kasztelan Mikołaj Spytka Ligęza i jego małżonka Zofia z Rzeszowskich często przychodzili i powierzali Matce Bożej swoje sprawy. Zawsze byli wysłuchiwani. W dowód wdzięczności podjęli decyzję o wybudowaniu murowanego kościoła, a także klasztoru, który chcieli przekazać zakonnikom. Budowa rozpoczęła się w 1610 roku i trwała blisko 20 lat.

W 1629 roku do kościoła i klasztoru uroczyście zostali wprowadzeni zakonnicy znani w Rzeczypospolitej ze szczególnego kultu Matki Najświętszej – ojcowie bernardyni.

Do Sanktuarium przybywali wierni nie tylko z Rzeszowa, ale także z jego okolic. – Wieść o Maryi, która wysłuchuje każdego i wyprasza dla swoich dzieci potrzebne łaski niosła się coraz dalej. Liczba cudów i łask rosła z roku na rok – opowiada obecny kustosz o. Wiktor Piotr Tokarski OFM i dodaje, że kult maryjny stał się tak silny, że bernardyni postanowili rozpocząć starania o ukoronowanie cudownej figury Matki Bożej.

 

Ks. bp Wacław Sierakowski powołał specjalną komisję, której zadaniem było zbadanie licznych uzdrowień, które dokonywały się za wstawiennictwem Pani Rzeszowskiej. Orzeczenie komisji stało się podstawą do wydania przez kapitułę watykańską zgody na koronację.

 

25 marca 1754 roku o. Jan Kapistran Kwolek przywiózł z Rzymu korony poświęcone przez papieża Benedykta XIV. Niestety, koronacja nie odbyła się od razu z powodu śmierci Jerzego Ignacego Lubomirskiego, który był fundatorem koron. Dziesięć lat później sprawą zajęła się wdowa po Jerzym –  Anna Lubomirska.

 

Uroczysta koronacja figury Matki Bożej Rzeszowskiej miała miejsce 8 września 1763 roku. Uroczystości przewodniczył arcybiskup lwowski Wacław Sierakowski. Udział wzięło w niej kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów wraz ze 180 księżmi. Na uroczystości związane z setną rocznicą koronacji przybyło już ok. 100 tysięcy wiernych z Galicji, Królestwa Kongresowego, diecezji tarnowskiej, lwowskiej oraz przemyskiej.

 

Trzy lata po tym jubileuszu złote korony zostały skradzione. Aktu rekoronacji dokonano w 1866 roku. Niestety, historia powtórzyła się dwa lata później. Druga rekoronacja miała miejsce dopiero 30 lat później. Na skronie Matki Bożej założono srebrne korony, pokryte złotem i wysadzone drogimi kamieniami. Uroczystość drugiej rekoronacji zgromadziła ok. 60 tysięcy wiernych, a przewodniczył jej arcybiskup wileński Karol Hryniewiecki. Warto przypomnieć, że w uroczystościach związanych z czterechsetlecie objawień Matki Bożej w Rzeszowie wziął udział przemyski ordynariusz Józef Pelczar.

 

3 maja 1998 roku Mieczysław Janowski, prezydent miasta Rzeszów, wyraził życzenie, aby Matkę Bożą czczoną od wieków w Sanktuarium OO. Bernardynów ogłosić Patronką Miasta. Kilka miesięcy później – 16 czerwca 1999 roku – Rada Miasta Rzeszowa podjęła stosowną uchwałę, a władze kościelne na czele z ks. bp ordynariuszem Kazimierzem Górnym zwróciły się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zatwierdzenie dla Maryi tytułu Patronki Miasta Rzeszowa. Stosowne pismo Świętej Kongregacji Kultu Bożego i Sakramentów ogłoszono w czasie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dnia 15 sierpnia 1999 roku. Od tego czasu Matka Boża z Sanktuarium OO. Bernardynów czczona jest także jako Patronka Miasta Rzeszowa.

 

12 września 2008 roku Sanktuarium Rzeszowskie otrzymało tytułu bazyliki mniejszej. Centralną uroczystość poprzedziły przygotowania całej diecezji poprzez pielgrzymkę dzieci, młodzieży, chorych, służby zdrowia, kół różańcowych, grup i stowarzyszeń apostolskich, służb mundurowych oraz rodzin, kapłanów i osób konsekrowanych.

 

W samą uroczystość Mszy świętej pontyfikalnej, jaka została odprawiona przy ołtarzu polowym, uczestniczyły służby mundurowe: wojsko, policja, straż pożarna, straż miejska, służby więzienne, piłsudczycy oraz wielotysięczne rzesze wiernych. Mszy świętej z udziałem około 150 kapłanów diecezjalnych i zakonnych przewodniczył Jego Eminencja ks. Kardynał Marian Jaworski, Metropolita Lwowski, a Słowo Boże wygłosił ks. abp Edward Nowak, prałat papieski bazyliki św. Piotra w Rzymie.

pam

 

{galeria}

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram