21 maja 2012

Rzeszów: tablica pamięci współpracowników podziemia

Na rzeszowskim zamku, gdzie obecnie znajduje się siedziba sądu okręgowego, i prokuratury, odsłonięto tablicę pamiątkową poświeconą funkcjonariuszom Służby Więziennej, którzy w latach 1944 – 1948 współpracowali z antykomunistycznym podziemiem.


Na tablicy znalazły się nazwiska sześciu funkcjonariuszy: Edwarda Gielnika, Stanisława Iżykowskowskiego, Joanny Koszeli, Jana Mroza, Franciszka Popka, Kazimierza Werelusza. Podjęli oni współpracę z antykomunistycznym podziemiem m.in. z Armią Krajową, Zrzeszeniem „Wolność i Niezawisłość” czy Stronnictwem Narodowym.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przekazywali m.in. meldunki konspiracji antykomunistycznej, grypsy od więźniów do rodzin, a nawet pomagali w ucieczkach – przypomina Kazimierz Wilk, prezes rzeszowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Za antykomunistyczną działalność funkcjonariusze służby więziennej zostali osadzeni otrzymując wyrok nawet do 10 lat więzienia.

 

Współcześnie pracownicy więziennictwa deklarują swoją dumę za postępowania swoich poprzedników. – Pamięć o nich tworzy wizerunek Służby, dlatego należy o nią dbać. Tym bardziej, że funkcjonariusze, podejmując walkę, stali się ofiarami represji, zostali skazani prawomocnymi wyrokami i odbywali kary pozbawienia wolności – podkreśla ktp. Dariusz Fudali, wiceprzewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Rzeszowie.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

ged

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 38 630 zł cel: 500 000 zł
8%
wybierz kwotę:
Wspieram