Watykańscy archeolodzy odkryli fresk przedstawiający Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa. Znajduje się on w kompleksie nekropolii świętego Sebastiana, a dokładniej w katakumbach Vigna Charaviglio. Jest to najstarsze znane przedstawienie sceny Wniebowstąpienia.
Specjalistyczne badania przeprowadzone przez naukowców z Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej doprowadziły do odkrycia sceny inspirowanej Wniebowstąpieniem Chrystusa. Fresk odkryto na łuku przedstawiającym też inne sceny z Nowego Testamentu (m.in. wskrzeszenie Łazarza i cud w Kanie Galilejskiej).
Postać, która ukazała się oczom naukowców, jest ukazana z profilu, ma na sobie tunikę i palium. Prawą rękę ma wyciągniętą w kierunku chmury, z której wystaje ręka Boga. Po obu stronach tej postaci znajdują się sylwetki dwóch, okazujących zdziwienie osób, z rozpostartymi rękami. Naukowcy przyjmują, że są to apostołowie.
Wesprzyj nas już teraz!
Według prof. Fabrizio Biscontiego podobny schemat Wniebowstąpienia znajdujemy również na przykład na malowidłach autorstwa Giotta powstałych 1000 lat później w Padwie. Jego zdaniem świadczy to o „żywotności takiego modelu Wniebowstąpienia”.
Katakumby Vigna Charaviglio, w których odkryto obraz, zostały odnalezione już 100 lat temu. Przeprowadzono wtedy dokładne badania wykopaliskowe. Badania kontynuowano w latach 90-tych XX-wieku, gdy zidentyfikowano fresk przedstawiający uścisk apostołów Piotra i Pawła. W sąsiedztwie fresku znajduje się zwieńczony łukiem grobowiec. Na tym właśnie łuku odkryto teraz obraz Wniebowstąpienia.
https://www.facebook.com/vaticannewspl/posts/1386340551736353
Źródło: vaticannews.va
JSJK