21 października 2016

Dziękczynieniem za przyjęcie w 966 roku wiary chrześcijańskiej przez Mieszka i poddane mu plemię Polan była Msza święta, której w piątek, w drugim dniu Narodowej Pielgrzymki przewodniczył arcybiskup Wojciech Polak. Prymas Polski wezwał w homilii wiernych do budowania przyszłości wiernej Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi.

 

Na początku liturgii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki powitał pielgrzymów, którzy dziś dołączyli do uczestników pielgrzymki narodowej. 

Wesprzyj nas już teraz!

W homilii metropolita gnieźnieński przypomniał, że Bazylika św. Jana na Lateranie jest katedrą wszystkich katedr, a więc najważniejszą spośród wszystkich świątyń. – To tutaj więc dotarły niewątpliwie pierwsze wieści z dalekiego kraju, że ‘Mesco dux Poloniae baptizatur’, a więc, że książę Polan Mieszko został ochrzczony. Tutaj też ów pierwszy historyczny władca Polski, przed swą śmiercią pod koniec X wieku, swoistym testamentem, znanym w historii pod nazwą ‘Dagome iudex’, ofiarował swe gnieźnieńskie państwo w duchową opiekę Stolicy Apostolskiej – powiedział prymas.

Obchodząc więc 1050. rocznicę tego wydarzenia, i my, pielgrzymi, jak kiedyś Mieszko I, skierowaliśmy z wdzięcznością nasze kroki właśnie tutaj, do Rzymu. Przybyliśmy razem, aby dziękować zwłaszcza za to, że nasze tegoroczne jubileuszowe uroczystości przeżywaliśmy w szczególnej przecież łączności ze Stolicą Apostolską – wyjaśnił abp Polak.

Prymas zwrócił uwagę, że to miejsce ma dla Polaków szczególny charakter, ponieważ „przed trzydziestu ośmiu laty na Piotrowej Stolicy zasiadał nasz umiłowany Papież z rodu Polaków, święty Jan Paweł II”.

Odnosząc się do fragmentu Listu do Efezjan arcybiskup Polak podkreślił, że chrześcijanie wezwani są do jedności. – Wezwanie do jedności płynie z nadziei i wiary. Wyrasta z naszego chrześcijańskiego powołania. Jest nade wszystko owocem przyjętego przez nas chrztu świętego, który czyni nas jedno z Chrystusem, bo dosłownie wszczepia nas w Jezusa Chrystusa i czyni jedno między sobą, bo włącza nas do wspólnoty wierzących, do Kościoła, i w ten sposób prawdziwie jednoczy między sobą – powiedział.

Przypomniał papieskie wezwanie, byśmy nie zamykali się na dialog i na spotkanie, byśmy dostrzegali wszystkie wartościowe i pozytywne rzeczy głoszone również przez tych, którzy nie myślą tak jak my lub zajmują inne stanowiska oraz „abyśmy mocni tym, co otrzymaliśmy w chrzcie świętym, potrafili budować naszą przyszłość wierni Chrystusowi, Ewangelii, Kościołowi, w jedności i miłości, łącząc nasze siły i jednocząc się dla wspólnego dobra”.

Wraz z metropolitą gnieźnieńskim Mszę koncelebrowali biskupi uczestniczący w narodowej pielgrzymce. Na Mszę licznie przybyli też Polacy na co dzień mieszkający w Rzymie, a także duchowni, którzy studiują na rzymskich uniwersytetach, bądź którzy pracują w Watykanie.

We Mszy uczestniczyli – a jakże – polscy parlamentarzyści.

Msza święta w Bazylice św. Jana na Lateranie była jednym z punktów trwającej Narodowej Pielgrzymki Polaków do Rzymu, w której udział bierze ponad 7 tysięcy wiernych. Jutro pątników czeka audiencja u Franciszka. W spotkaniu wezmą udział również przedstawiciele władz państwowych. Pielgrzymka zakończy się w niedzielę.

 

Źródło: KAI

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 430 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram