12 kwietnia 2022

Rzym: Wraca Komunia święta do ust. A kiedy w Polsce odejdziemy od Komunii na rękę?

(fot. Cathopic/ Juan Pablo Arias)

Komunia święta do ust wraca do Rzymu. Katolicy w Wiecznym Mieście będą mogli od Wielkiej Soboty bez przeszkód przyjmować Ciało Chrystusa z właściwą pobożnością. Konferencja Episkopatu Włoch zmieniła swoje wytyczne sanitarne, zgadzając się na odejście od programu Komunii wyłącznie na rękę.

Zmiana nie wchodzi jednak w życie we wszystkich diecezjach: przykładowo w Mediolanie utrzymano nakaz udzielania Ciała Chrystusa wyłącznie na rękę.

Tego rodzaju wytyczne są w oczywisty sposób niezgodne z prawem kościelnym, które pozwala wiernym na samodzielne decydowanie, czy chcą przyjąć Komunię do ust, czy na rękę. W tym sensie na terenie diecezji Rzymu sprawy wracają do kościelnoprawnej normy.

Wesprzyj nas już teraz!

Przy tym samo utrzymanie udzielania Komunii na rękę jest głębokim nadużyciem. Komunia na rękę została w Kościele katolickim dopuszczona przez św. Pawła VI jedynie warunkowo i pod naciskiem; papież był temu niechętny. W Europie udzielanie wiernym hostii do rąk promowali protestanci, między innymi Martin Bucer, którzy chcieli w ten sposób pokazać, że nie wierzą w realną obecność Pana Jezusa.

Komunia do ust była w ich ocenie zbyt pobożna, o czym pisali wprost. Zakazywali wiernym przyjmowania hostii do ust, uważając, że jest to bałwochwalstwo, bo ich zdaniem w eucharystycznym chlebie nie było wcale Pana Jezusa.

Po II wojnie światowej pomysł przeniesienia protestanckiego zwyczaju do Kościoła katolickiego pojawił się najpierw w Holandii, a potem w innych krajach, gdzie Kościół się rozsypywał.

W Polsce biskupi zalecili udzielać Komunii na rękę w marcu 2020 roku. Choć w marcu 2022 roku rząd ogłosił koniec pandemii, tamtego zalecenia nie cofnięto.

Wiernym powszechnie wmawia się, jakoby Komunia na rękę była praktyką starożytną, co jest nieprawdą; w starożytności nie istniała Komunia na rękę taka, jak dzisiaj: jej udzielanie wiernym odbywało się w zupełnie innym kontekście kulturowym, z innymi obyczajami i częstokroć przy użyciu specjalnych przedmiotów.

Obecna praktyka Komunii na rękę jest stuprocentowym dziedzictwem praktyki protestantów niewierzących w realną obecność Pana Jezusa w Eucharystii.

Jej wprowadzenie w Polsce jest biernym naśladownictwem tego, co robi Kościół katolicki na Zachodzie. Biorąc pod uwagę zarówno realne korzenie Komunii na rękę jak i fatalną kondycję Kościoła w krajach, które dzisiaj małpujemy, utrzymywanie Komunii na rękę w Polsce jest całkowicie niezrozumiałe.

Źródła: Kath.net, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 30 952 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram