Likwidacja sprawdzianu dla szóstoklasistów i możliwość odwołania się od wyniku egzaminu maturalnego – to niektóre ze zmian, jakie przyjął Sejm. Nowelizacja ustawy o oświacie trafi teraz do Senatu. Nowe przepisy będą obowiązywały już od 1 września.
Aktualni piątoklasiści mogą odetchnąć z ulgą. Sejm właśnie zdecydował o likwidacji sprawdzianu dla szóstoklasistów. Jeśli na takie zmiany zgodzi się Senat, to już w przyszłym roku szkolnym, sprawdzianu nie będzie.
Wesprzyj nas już teraz!
Nowością będzie też możliwość odwołania się maturzystów od wyniku egzaminu dojrzałości. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty zawiera też liczne przepisy doprecyzowujące, dotyczące kształcenia uczniów zagranicznych oraz zasad udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych z budżetu samorządu przedszkolom i szkołom.
Politycy Platformy Obywatelskiej wespół z Nowoczesną chcieli odrzucenia projektu sugerując, że nowe rozwiązania uderzają w samorząd. Innego zdania była minister edukacji Anna Zalewska. W jej ocenie nowe przepisy są oczekiwane.
– Czekają rodzice i dzieci – obcokrajowcy, dlatego, że nie mieli w jaki sposób zdobywać swojej wiedzy. Wreszcie czekają samorządy. Państwa wieloletnia niefrasobliwość powodowała, że co najmniej 100 mln zł rocznie (bo tyle ten projekt będzie dawał samorządom) wyciekało z budżetów samorządów. Czeka budżet państwa, bo 25 mln to koszt opodatkowania wynagrodzenia dyrektorów niepublicznych placówek. Nie zauważyliście tego państwo przez bardzo wiele lat – mówiła minister Zalewska.
Nowelizacja ustawy trafi teraz do Senatu. Jeśli ten podzieli stanowisko Sejmu, to większość nowych regulacji będzie obowiązywać już od 1 września 2016 r.
Źródło: radiomaryja.pl
MA