Sąd Najwyższy uchylił decyzję sądu apelacyjnego odrzucającą pozew byłego więźnia Auschwitz wobec niemieckiego portalu za skandaliczne określenie „polski obóz zagłady”. Sąd apelacyjny ma jeszcze raz przeanalizować, czy sprawę mógłby poprowadzić sąd w Polsce.
Chodzi o sprawę z 2017 r., kiedy regionalny bawarski portal Mittelbayerische użył na swoich stronach określenia „polski obóz” w stosunku do obozu zagłady w Treblince. Urażony tym stwierdzeniem poczuł się były więzień Auschwitz – obecnie 99-letni Stanisław Zalewski. Prawnicy w jego imieniu wnieśli pozew przeciwko wydawcy portalu, w którym domagają się przeprosin oraz wpłacenia 50 tys. złotych na cel społeczny.
Pełnomocnicy z Niemiec zakwestionowali prawo polskiego sądu do orzekania w tej sprawie. Wskazali, że proces powinien toczyć się przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości. Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował się na wysłanie w tej sprawie pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE. Z wyroku TSUE z czerwca 2021 r. wynikało, że obywatel polski nie może przed polskimi sądami dochodzić roszczeń za zwrot o „polskich obozach” w niemieckich mediach – jeśli nie został w nich z nazwiska wskazany.
Wesprzyj nas już teraz!
W związku z tym po wyroku TSUE, jeszcze w 2021 r., Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił pozew Zalewskiego przeciw niemieckim mediom. Pełnomocnicy Zalewskiego od tego postanowienia złożyli do SN skargę kasacyjną.
SN uchylając we wtorek postanowienie sądu apelacyjnego wskazał, że orzeczenie TSUE dotyczyło kwestii rozpatrywania całego pozwu – „orzekania o całości krzywd i poniesionych szkód”, ale nie wykluczyło rozpatrywania przez sąd krajowy szkody, którą publikacja mogła spowodować w tym danym kraju.
„Jest kwestią dalszą na ile można to dzielić i czy to jest technicznie wykonalne oraz czy i w jakim zakresie może to rzutować na roszczenie pieniężne” – wskazał w uzasadnieniu postanowienia SN sędzia Roman Trzaskowski. Jak dodał „ta kwestia powinna podlegać bardziej wnikliwej analizie” przed sądem apelacyjnym.
Źródło: PAP / Marcin Jabłoński
„Polscy naziści zbudowali obozy”. Haniebne „przejęzyczenie” minister Nowackiej