Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił we wtorek miejskiego radnego Henryka Dębowskiego, którego Straż Miejska obwiniała o udział w próbie bezprawnego zablokowania tzw. marszu równości w lipcu 2019 roku.
Sąd okręgowy, po przeanalizowaniu sprawy, podtrzymał uniewinniający wyrok (lipiec 2021) instancji rejonowej. Zmiany werdyktu domagała się w apelacji Straż Miejska. To właśnie ta instytucja trzy lata temu wniosła sprawę do Sądu Rejonowego w Białymstoku przeciwko Henrykowi Dębowskiemu – szefowi klubu białostockich radnych PiS. W doniesieniu do prokuratury białostocka straż miejska podała, że Henryk Dębowski „wspólnie z innymi osobami, tworząc zwarty szyk, wkroczył na jezdnię drogi publicznej, uniemożliwiając przejście ul. Legionową zgromadzenia pod nazwą Marsz Równości”.
Wesprzyj nas już teraz!
W rzeczywistości protestujący blokując przejście, chcieli nie dopuścić do przejścia krzykliwych i wulgarnych uczestników homoparady tuż obok schodów kościoła farnego. Przypomnijmy, że wówczas w tym miejscu przed katedrą około tysiąca osób odmawiało Różaniec. Znając przebieg dotychczasowych „tęczowych” manifestacji można przyjąć, iż praktycznie pewne stałyby się agresywne a zapewne również bluźniercze prowokacje.
Pierwszym wyrokiem (2020 r.) białostocki sąd rejonowy uznał Henryka Dębowskiego winnym zarzutów, jakie postawiła mu straż miejska, skazując go na 500 złotych grzywny. Radny nie zgodził się z rozstrzygnięciem. W ubiegłorocznym postępowaniu odwoławczym sąd uznał odwołanie Dębowskiego za zasadne, przyznał mu rację i go uniewinnił. – Nic nie wskazuje na to, aby obwiniony miał się dopuścić takiego zachowania, które opisano we wniosku o jego ukaranie – orzekł sędzia Andrzej Kochanowski. Sąd kosztami postępowania obciążył skarb państwa i kazał Dębowskiemu wypłacić 504 zł, które ten wydał na obrońcę.
Przypomnijmy, iż radny to jeden z organizatorów „Pikniku Rodzinnego”, który miał miejsce w Białymstoku tego samego dnia co marsz równości (20 lipca 2019). Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski złożył zawiadomienie do prokuratury, z którego wynikało jakoby piknik był nielegalną manifestacją. Prokuratura w listopadzie 2019 roku odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie, uznając imprezę za jak najbardziej zgodną z przepisami.
Pierwszy marsz równości LGBT odbył się w Białymstoku 20 lipca 2019 roku. Na ulice tego miasta wyszły tłumy przeciwników (około 10 tysięcy osób) propagowania ideologii homoseksualnej, co niewątpliwie ma miejsce podczas marszów równości. W kontrze do marszu równości 20 lipca odbyło się wiele kontrmanifestacji. Ponadto około tysiąca osób modliło się tego dnia na Różańcu przed białostocką farą w intencji wynagradzającej za profanacje i zgorszenia, których dopuszczają się uczestnicy parad równości LGBT.
Adam Białous