22 maja 2024

Sąd wydał wyrok ws. Nergala. Satanista bluźnierczo przedstawiał krzyż z wizerunkiem Chrystusa

(fot. Krzysztof Zatycki / Forum)

Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał wyrok w sprawie działań znanego muzyka Adama D. ps. Nergal. Mężczyzna w 2018 roku dopuścił się znieważenia przedmiotu czci religijnej i obraził uczucia religijne osób, które złożyły w tej sprawie zawiadomienie. W swoim „performansie” bluźnierczo przedstawił krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa.

Do zdarzenia doszło 8 marca 2018 roku, kiedy Adam D. ps. Nergal wrzucił do sieci internetowej film, który co do zasady miał nawiązywać do Dnia Kobiet. Na nagraniu jednak publicznie znieważył krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa. Działanie, którego się wówczas dopuścił było jawną prowokacją i profanacją, której ze szczegółami nie warto opisywać ze względu na skrajnie bluźniercze przesłanie tego „performansu”. Nergal na skutek licznych protestów usunął nagranie z sieci. Pomimo tego do prokuratury wpłynęły zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

W tej sprawie interweniowało kilkanaście osób, w tym europoseł Dominik Tarczyński. Dwóm poszkodowanym pomoc prawną zapewnił Instytut Ordo Iuris.

Wesprzyj nas już teraz!

Ostatecznie Prokuratura Rejonowa w Gdańsku wniosła akt oskarżenia do Sądu Rejonowego zarzucając muzykowi popełnienie 3 przestępstw. Sąd Rejonowy po rozpoznaniu sprawy wydał wyrok, w którym uniewinnił Adama D. od popełnienia dwóch czynów zawartych w akcie oskarżenia. Jednocześnie sąd podzielił argumentację prawników Ordo Iuris, że publikacja z 8 marca 2018 r. miała charakter znieważający i obrażała uczucia religijne pokrzywdzonych, którzy złożyli w tej sprawie zawiadomienie. 

W wyroku sąd wskazał, że Adam D. dopuścił się przestępstwa z art. 196. Jego działanie stanowiło znieważenie przedmiotu czci religijnej i mogło wywołać przykrość wśród osób wierzących.

Sąd nie podzielił również argumentacji oskarżonego, że jego działanie mieściło się w granicach swobody artystycznej. Uznając jednak niewysoki stopień społecznej szkodliwości czynu, sąd warunkowo umorzył postępowanie karne wobec muzyka, wyznaczając mu dwuletni okres próby, w którym ten nie może popełnić przestępstwa. Jednocześnie sąd zasądził świadczenie pieniężne w kwocie 2 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Wyrok nie jest prawomocny. Prawnicy Instytutu Ordo Iuris – po analizie pisemnych motywów wyroku – przygotują w tej sprawie apelację.

„To pierwszy wyrok, w którym po przeprowadzeniu szczegółowego postępowania dowodowego, Sąd uznał winę Adama D. „Nergala” w związku z popełnieniem przez niego czynu z art. 196 KK. To ważne orzeczenie, bowiem pokazuje, że przepis art. 196 KK nie jest przepisem martwym i zachowania prowokujące oraz obrażające chrześcijan, nie są dopuszczalne w polskim porządku prawnym” – tłumaczy adw. Dr Bartosz Lewandowski.

„Nie zgadzamy się natomiast z warunkowym umorzeniem postępowania karnego. To zbyt mało dolegliwa konsekwencja działań p. Adama D., które były szeroko komentowane w mediach i dotknęły wiele osób wierzących” – wskazuje adw. dr Bartosz Lewandowski, pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych. 

 

Źródło: Ordo Iuris

Oprac. WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(18)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 170 629 zł cel: 300 000 zł
57%
wybierz kwotę:
Wspieram