Dzisiaj

Sądy coraz częściej skazują na podstawie danych z mediów społecznościowych. Polska na czele zestawienia

(Grafika: Alexas_Fotos / Pixabay)

Z roku na rok rośnie znaczenie danych z social mediów czy komunikatorów internetowych w postępowaniach sądowych – pisze środowa „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy w „Rz”, w 2023 r. liczba wniosków o ujawnienie danych, skierowanych przez organy UE do ośmiu największych dostawców usług, wzrosła o ponad 20 proc. względem roku poprzedniego (z 219 tys. do 267 tys.). Dodaje, że to wynika z szóstej edycji raportu „Sytuacja dowodów elektronicznych w UE 2024 r.” przeprowadzonego w ramach projektu SIRIUS przez Eurojust, Europol i Europejską Sieć Sądowniczą.

„Tendencja wzrostowa trwa od 2018 r., gdy raport ukazał się po raz pierwszy – wówczas było to tylko nieco ponad 87 tys. wniosków. Badanie obejmuje wnioski kierowane do takich podmiotów, jak Google (128 tys.), Meta (100 tys.) czy Snapchat (22,4 tys.), a także TikTok, Yahoo, Airbnb, LinkedIn i Reddit” – wyjaśnia.

Wesprzyj nas już teraz!

„Rz” zauważa, że liderem w tej są Niemcy (ponad 125 tys. wniosków). Drugie miejsce z trzykrotnie słabszym wynikiem ma Francja (niemal 40 tys.), a Polska trzecie z niemal 30 tys. wniosków. Tym samym wyprzedziła Hiszpanię (17,4 tys.) oraz Włochy (8,8 tys.), mimo że oba kraje te mają większą liczbę ludności.

Źródło: PAP

pap logo

GADOWSKI: HIPNOZA I INWIGILACJA. TAK NAS KONTROLUJĄ

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 70 357 zł cel: 500 000 zł
14%
wybierz kwotę:
Wspieram