11 stycznia 2014

Sakra bp. Rudolfa Pierskały w Opolu

(By Daviidos (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

„Trudna jest misja, do której Bóg powołuje biskupów. Czyni ich odpowiedzialnymi za cały Kościół. Jako następcy apostołów, mają pilnować ustanowionego przez Chrystusa ładu i porządku. To zadanie zleca dziś Bóg waszemu Rudolfowi” – mówił w sobotę 11 stycznia bp Andrzej Czaja w homilii podczas uroczystości konsekracyjnych nowego biskupa pomocniczego diecezji opolskiej Rudolfa Pierskały.

Uroczystościom w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Przybyło na nie ok. 15 arcybiskupów i biskupów z Polski, w tym głównie z całej metropolii katowickiej. W świątyni modlili się także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji oświatowych z całej diecezji opolskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 – Przypominasz nam tu obecnym, co jest istotą naszego posłannictwa. Mówisz nam, że naszym pierwszym zadaniem jest głosić Ewangelię. To, co Izajasz głosił, jest i nam dane, wszyscy jesteśmy namaszczeni Duchem Świętym. Tak jak apostołom, tak i każdemu z nas dał swego Ducha. W dniu bierzmowania sobie to najbardziej uświadamiamy. Trzeba więc, byśmy z całą powagą, jak Jezus w swoim rodzinnym Nazarecie, odnosili do siebie słowa Izajasza: „Duch Pana nade mną, ponieważ mnie namaścił i posłał – powiedział w homilii biskup Andrzej Czaja. – Do podjęcia tej misji głoszenia Bóg przysposabia nas, gdy przyjmujemy dar Ducha Świętego. Trzeba świadectwa na miarę życia Jezusa, nie gasząc tlącego się płomyka, nie łamiąc trzciny nadłamanej, miłując nawet nieprzyjaciół – zaznaczył.

Niektórych Pan wybiera do szczególnej posługi, aby realizowali tzw. służebne kapłaństwo. Ich zadaniem jest przekazywać ludziom jak żyć, udzielać świętych sakramentów, dbać o rozwój wspólnoty wierzących. Ci wybrani otrzymują szczególne namaszczenie, dar Ducha Świętego. Mają wiązać niebo z ziemią, ziemię z niebem, w tym celu otrzymują tzw. władzę święceń. To misja odpowiedzialna i trudna. Dlatego wspólnota wiernych od samego początku otaczała modlitwą tych wybranych, którzy w Chrystusa uwierzyli i starają się za Nim kroczyć – dodał bp Czaja.

Radość i nadzieja – podobnie jak to miało miejsce w powołaniu apostołów – płyną z wezwania do towarzyszenia Chrystusowi. Nowy biskup może też doświadczyć smutku i lęku przed czekającymi go trudnościami lub nawet prześladowaniami. Apostołowie uwierzyli, gdy Jezus pokazał im swoje rany. Także dziś, do mnie także, ludzie mogą powiedzieć: „Biskupie, pokaż nam swoje rany, a uwierzymy Ewangelii Jezusa, którą głosisz – mówił biskup Rudolf Pierskała.

Bp Rudolf Pierskała urodził się w 1959 r. w rodzinie Alfreda i Małgorzaty z domu Mitschke. Dzieciństwo i młodość spędził we wsi Kamionka, należącej do parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Mechnicy. Szkołę Podstawową ukończył w 1974 r. w Mechnicy, a w 1979 złożył egzamin dojrzałości kończąc Technikum Dokumentacji Budowlanej w Kędzierzynie-Koźlu. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie, które ukończył w 1985 r. zdobyciem na KUL tytułu magistra teologii na podstawie pracy pt.: Identyfikacja dziecka z bohaterem biblijnym w katechezie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1985 r. w katedrze opolskiej z rąk ówczesnego opolskiego biskupa pomocniczego Jana Wieczorka.

Po święceniach został wikariuszem w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach (1985-1987). W latach 1987-1992 odbył studia specjalistyczne z zakresu liturgiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które ukończył uzyskaniem stopnia doktora na podstawie rozprawy pt.: „Adaptacja lekcjonarza do Mszy św. z udziałem dzieci”. Po ukończeniu studiów został mianowany wykładowcą liturgiki i duszpasterzem akademickim w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym Filii KUL w Opolu. Po powstaniu w 1994 r. Uniwersytetu Opolskiego został pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Teologicznego tej uczelni. W latach 1994-2002 pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich Wydziału Teologicznego. Od 1992 r. był także wykładowcą liturgiki w Studium Muzyki Kościelnej w Opolu.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram