23 czerwca 2020

Samorząd Tel Awiw-Jafa rzuca wyzwanie państwu. Będzie rejestrować homozwiązki

(fot. pixabay.com)

Gmina Tel Awiw-Jafa ogłosiła 21 czerwca, że ​​zezwoli parom jednopłciowym na zarejestrowanie ich związku w urzędzie miasta. W ten sposób pary te zyskają takie same prawa jak pary małżeńskie. Władze miejskie pomagają obejść przepisy, zgodnie z którymi ważny ślub może być zawarty jedynie przed władzami religijnymi.

 

Homoseksualiści, wskutek rejestracji związków w urzędzie stanu cywilnego, będą mogli kwalifikować się do ulg podatkowych, starać o mieszkania zastępcze, a osoby, które wcześniej były w związku heteroseksualnym, z którego mają dzieci, będą mogły zapisywać je do publicznych ośrodków opieki dziennej czy na zajęcia w domach kultury.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Burmistrz Ron Huldai wydał zarządzenie w tej sprawie, by uczcić „Tydzień Dumy”. Przyznał w poście, że rzucił w ten sposób wyzwanie władzy. Huldai dodał: „Mamy nadzieję, że rząd wejdzie również w XXI wiek i podtrzyma prawa społeczności LGBT… prawo do zawarcia małżeństwa, równej odpowiedzialności rodzicielskiej, ochrony przed przestępstwami z nienawiści wraz z zastraszaniem w miejscu pracy i nie tylko”.

 

Zgodnie z prawem izraelskim małżeństwa mogą być udzielane jedynie przez władze religijne. Ślubów parze żydowskiej może udzielać rabin uznany przez Naczelnego Rabina. Podobnie ślubów muzułmanom, chrześcijanom czy druzom udzielają odpowiedni przedstawiciele wspólnot religijnych.  

Śluby cywilne małżeństw międzywyznaniowych i osób tej samej płci nie są formalnie nielegalne, ale nie ma instytucji prawnych uprawnionych do ich udzielania.

 

Pary tej samej płci jednak już od kilku lat korzystają z niektórych świadczeń państwowych. Na przykład Ministerstwo Spraw Zagranicznych już kilka lat temu zgodziło się, by homoseksualista mógł pojechać na placówkę zagraniczną ze swoim partnerem, traktując go jako „małżonka”, nawet jeśli homoseksualiści nie sformalizowali związku. Co więcej, ministerstwo – po udowodnieniu przez parę  „wspólnego życia” – pokrywa koszty podróży osoby towarzyszącej dyplomacie.

 

Pary homoseksualne nie korzystają ze wsparcia finansowego publicznego systemu opieki zdrowotnej dla ojców dzieci. Nowo mianowany minister opieki społecznej, Itzik Shmuli forsuje obecnie projekt ustawy, by państwo refundowało koszty opieki poza Izraelem.

 

Decyzja burmistrza Tel Awiwu wywołała duże zamieszanie. W związku z ostatnim wzrostem liczby przypadków zachorowań na koronawirusa w Izraelu gminy Tel Awiw, Hajfa, Jerozolima i Beer Szewa zostały zobowiązane do odłożenia parad homoseksualnych w dotychczasowej formie do końca lata. Zamiast parady cztery gminy postanowiły sponsorować cały tydzień imprez „Dumy”. Niektóre wydarzenia będą odbywać się w przestrzeni wirtualnej, inne na ulicach.

 

Zespół Static i Ben-El wraz z izraelsko-arabską piosenkarką Nasreen Qadri opublikują na Facebooku klip z oficjalnej piosenki „Dumy”, która rozpocznie wszystkie tegoroczne wydarzenia. 25 czerwca w Tel Awiwie zainicjowany zostanie cykl imprez „Drag in Tel Aviv”, podczas którego „królowe drag” będą występować i tańczyć w miejscach publicznych oraz na dachach. Tego samego dnia przewodnicy turystyczni zaoferują bezpłatne wycieczki po „Gay Jafa”, „odkrywając historie mitologicznych postaci społeczności LGBTQ oraz spotykając gejów i muzyków, którzy występują w mieście”.

 

28 czerwca cztery gminy zorganizują wiece pod tytułem „Rewolucja jeszcze się nie skończyła”. W poście opublikowanym przez Beersheba Pride House, grupa wezwała mieszkańców do przyłączenia się do nich. „Zaraz po wiecu, przed ratuszem w Beer Szeby, razem pójdziemy do pobliskiego pubu, w którym wspólnie obejrzymy wirtualną paradę Beersheba. Duma.… Przedstawiciele społeczności i burmistrz Ruvik Daniłowicz wygłoszą przemówienia, a następnie będą występy lokalnych artystów i piosenkarzy online”.

 

Tysiące Izraelczyków i turystów co roku uczestniczy w paradach homoseksualnych w Tel Awiwie. W ub. roku brało w niej udział ćwierć miliona osób. Była to największa tego typu impreza, jaka kiedykolwiek miała miejsce na Bliskim Wschodzie. Z biegiem lat homoseksualne marsze stały się nie tylko głównymi atrakcjami turystycznymi, ale także ważnymi wydarzeniami społeczno-politycznymi. W paradzie w Tel Awiwie w 2019 r. uczestniczyło kilku członków koalicji i opozycji z Knesetu, w tym przewodnicząca Meretz Tamar Zandberg, Shelly Yachimovich z Partii Pracy, członkowie Partii Niebiesko-Biali i byli parlamentarzyści Idan Roll oraz Eitan Ginzburg, a także minister Amir Ohana, związany z Partią Likud.

 

W 2019 roku „Newsweek” zamieścił Tel Aviv Hilton Beach na pierwszym miejscu na liście „10 najlepszych plaż dla gejów na świecie”.

 

„W połowie czerwca podczas Tel Awiw Pride, jedynej usankcjonowanej Paradzie Dumy na Bliskim Wschodzie, ponad sto tysięcy uczestników maszeruje na plażę, słuchając muzyki na żywo, tańcząc, pijąc i nie tylko. Sponsorowane przez lokalne władze wydarzenie jest całkowicie wolne od sponsorów korporacyjnych i każdy może dołączyć do marszu” – napisał „Newsweek.”

 

Źródło: al-monitor.com

AS

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 273 833 zł cel: 300 000 zł
91%
wybierz kwotę:
Wspieram