„Samorządom pozostały jeszcze dwa tygodnie na podjęcie uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji szkół i przedszkoli. Zamkną te placówki, w których jest niewielka liczba dzieci”, informuje w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”.
„DGP” zwraca uwagę, że zamykanie szkół to jedna z najbardziej niepopularnych decyzji, jaką mogą podjąć samorządy. W związku z tym nigdy nie podejmuje się jej przed wyborami. Tak było w roku 2024, kiedy na zamykanie szkół i przedszkoli decydowano się w ostateczności.
„DGP zapytał więc kuratoria oświaty o liczbę składanych przez samorządy uchwał intencyjnych w sprawie likwidacji szkół i przedszkoli. Z zebranych danych wynika, że w zależności od województwa tego typu wniosków wpłynęło już od kilku do kilkudziesięciu”, czytamy. Nie jest to jednak ostateczna liczba, ponieważ wnioski w tej sprawie samorządy mogą je składać do końca lutego.
Wesprzyj nas już teraz!
„Samorząd, podejmując taką decyzję, musi zapewnić uczniom możliwość kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu. Kuratorium ma 30 dni na wydanie opinii w sprawie likwidacji”, wskazuje gazeta.
– Do tej pory wpłynęły do nas trzy wnioski o wyrażenie opinii w sprawie zamiaru likwidacji z końcem sierpnia 2025 r.: Szkoły Podstawowej w Poddubówku, Szkoły Podstawowej w Geniuszach, punktu przedszkolnego „Małe Przedszkole” w Studziankach oraz jeden wniosek o wyrażenie opinii w sprawie zamiaru przekształcenia przez zmianę siedziby Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wiżajnach. Wszystkie te wnioski są w trakcie procedowania – mówi w rozmowie z „DGP” Izabela Ameljan-Szymańska z Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
– Ponadto kurator został zawiadomiony o zamiarze likwidacji takich placówek w Augustowie jak: Szkoła Policealna nr 2, Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 oraz Technikum nr 2, wchodzących w skład Zespołu Szkół Technicznych im. gen. I. Prądzyńskiego – dodaje Ameljan-Szymańska.
Wnioski od samorządów w sprawie likwidacji placówek oświatowych wpływają też w innych województwach. Do Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim wpłynęło 6 wniosków. W Gdańsku wpłynął jeden wniosek o wydanie opinii w sprawie likwidacji, natomiast o wydanie opinii w sprawie przekształcenia wpłynęły dwa wnioski.
Kuratorzy m.in. z województw: mazowieckiego, małopolskiego i świętokrzyskiego odmówili podania aktualnych danych.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
TG