Sankcje skierowane przeciwko Rosji powodują ogromne straty nie tylko w finansach i gospodarce rosyjskiej. Wielkie zachodnie koncerny także przeżywają spore problemy. Niektóre firmy nie wykluczają poważnych oszczędności i ograniczeń.
Przykłady można mnożyć. Oto kilka najbardziej spektakularnych, patrz: przynoszących największe straty i innego rodzaju perturbacje.
Wesprzyj nas już teraz!
Akcje firmy „Adidas” spadły o 15% po tym, gdy firma musiała zamknąć kilka sklepów w Moskwie. „Volkswagen” poinformował o spadku sprzedaży na rynku rosyjskim w pierwszym półroczu o 8% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013. „Jeśli nic się nie zmieni, a na to się zanosi, będziemy zmuszeni do zdecydowanej korekty naszych działań inwestycyjnych w Rosji i Europie Wschodniej na rok 2015 i 2016” – poinformował Andreas Treichl, szef korporacji finansowej Eerste Group.
Francuski koncern naftowy Total poinformował, że podjął decyzję o nienabywaniu akcji firmy „Novatek” w związku z zestrzeleniem nad Ukrainą malezyjskiego boeinga. British Petroleum, który posiada jedną piątą udziałów w rosyjskiej spółce energetycznej „Rosnieft” uważa, że sankcje znacznie ograniczą zyski firmy i nie wykluczone, że BP zmuszony zostanie do redukcji zatrudnienia.
Amerykańska „Visa” obniżyła swoje prognozowane zyski dla IV kwartału br. Przyczyna – znacznie mniej operacji finansowych w Rosji i na Ukrainie.
ExxonMobil, realizujący budowę potężnej infrastruktury do eksportu skroplonego gazu ziemnego na rosyjskim Sachalinie, oczekuje na skonkretyzowanie sankcji. Koncern nie wie bowiem, jak dalece posunąć się może w eksporcie i wdrażaniu najnowszych światowych technologii dotyczących skroplonego gazu.
ChS
Źródło „Financial Times”