Instytut Księdza Piotra Skargi otrzymał oficjalne podziękowanie, przesłane w imieniu rektora Sanktuarium Fatimskiego za akcje, które zorganizował z okazji stulecia Objawień Matki Bożej w Fatimie w 2017 roku.
– To były godne obchody 100-lecia objawień Matki Bożej Fatimskiej. Przygotowywaliśmy się do nich już kilka lat wstecz – wspomina Sławomir Olejniczak, prezes Instytutu Księdza Piotra Skargi. – Należy dodać, że kampanie rozpowszechniające przesłanie Maryi z Fatimy organizujemy już od początku naszej działalności, czyli od 2001 roku. Wydane przez nas publikacje przybliżające to wciąż aktualne orędzie dotarły już do wielu polskich rodzin. Wymieńmy chociażby książkę i album cenionego brazylijskiego fatimologa Antonia Borellego pt. „Fatima. Orędzie tragedii czy nadziei?”, który rozesłaliśmy do ponad 970 000 domów, setki tysięcy innych broszur i książek, niemal 3 miliony różańców czy 1 290 000 kalendarzy „365 dni z Maryją na 2018 rok” – dodaje.
Wesprzyj nas już teraz!
– Na uwagę zasługuje również wydawany przez nas w duchu fatimskim dwumiesięcznik „Przymierze z Maryją”, którego 100. numer wydamy w maju bieżącego roku, a podkreślić należy, że rozsyłamy go do ponad 430 000 Czytelników. Natomiast na 100-lecie Objawień postanowiliśmy przygotować coś wyjątkowego i myślę, że się to udało: złożyliśmy w Fatimie ogromny bukiet 10 000 białych lilii, zapaliliśmy ponad 1300 metrowych świec wotywnych – wszystko w imieniu naszych Przyjaciół i Darczyńców; wydaliśmy Jubileuszowy Różaniec i rozesłaliśmy go do ponad 1 500 000 polskich domów, a także sfinansowaliśmy produkcję filmu nt. aktualności fatimskich objawień. Cieszy nas, że Sanktuarium w Fatimie doceniło nasze starania w propagowaniu wezwania Maryi do nawrócenia i pokuty – puentuje Sławomir Olejniczak.
Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie wyraziło wdzięczność Instytutowi Księdza Piotra Skargi za ten wysiłek:
„W imieniu Rektora Sanktuarium Fatimskiego, ks. Carlosa Cabecinhasa chcemy podziękować za piękne i ważne inicjatywy związane z Objawieniami w Fatimie. Zapewniamy o naszej jedności z Wami w modlitwie. Wiele Błogosławieństwa Bożego z okazji Świąt Wielkanocnych!”, podkreślono.
Instytut zorganizował w minionym roku szereg kampanii, mających na celu uczczenie niezwykłego Jubileuszu 100-lecia Objawień Matki Bożej w Fatimie:
10 000 lilii
W ramach tej akcji Instytut zachęcał swoich Przyjaciół do ufundowania niezwykłego prezentu dla Matki Bożej – ogromnego bukietu 10 tysięcy białych lilii.
Ponadto korespondenci odmówili Akt oddania się Niepokalanej według św. Maksymiliana Marii Kolbego i potwierdzili to przesłaniem podpisanej karty. Wynik kampanii przeszedł najśmielsze oczekiwania – ponad 91 000 osób zechciało odmówić akt i wesprzeć akcję złożenia ogromnego bukietu.
Ich nazwiska zastały uwiecznione w pamiątkowej, bogato wydanej księdze, którą przedstawiciele Instytutu w lipcu ofiarowali w kaplicy objawień Matki Bożej w Fatimie wraz z dziesięcioma tysiącami kwiatów.
Jubileuszowy Różaniec
Przez cały rok Instytut propagował w Polsce Jubileuszowy Różaniec – miał błękitny kolor, tradycyjnie symbolizujący Matkę Bożą, a zdobiony był w portugalskim stylu, aby upamiętniał miejsce, w którym się objawiła. By modlitwa była pełniejsza, do Różańca dołączono rozważania autorstwa św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. W ciągu roku Instytut rozesłał w Polsce ponad 1 500 000 różańców.
Twoje światło w Fatimie
Instytut zorganizował także jubileuszową edycję akcji trwającej od 2011 roku. Jesienią 2017 roku wzięło w niej udział ponad 86 000 osób. Uczestnicy akcji nadesłali małe świeczki, które zostały przetopione i uformowane w 1364 metrowe świece wotywne w błękitnym kolorze. Następnie zostały zawiezione je do Fatimy, gdzie w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – zapalone przed Kaplicą Objawień Sanktuarium. Podziękowania i prośby do Matki Bożej, napisane przez uczestników akcji, trafiły do fatimskiego archiwum.
100 Różańców
W ramach akcji „Sto Różańców publicznych na 100-lecie Objawień w Fatimie” członkowie działającej przy Instytucie Krucjaty Młodych zorganizowali ponad sto spotkań modlitewnych na terenie różnych miast Polski. Odważnie modlili się na różańcu w centralnych punktach miast, zachęcając tym samym do otwartego wyznania wiary.
Film Fatima – orędzie wciąż aktualne
Instytut zlecił krakowskiemu reżyserowi, Jarosławowi Mańce nakręcenie filmu dokumentalnego z okazji 100-lecia objawień fatimskich. Film miał swoją prapremierę na Kongresie Apostołów Fatimy w maju 2017 r. w Krakowie. Od tego czasu w całym kraju w kinach odbywają się darmowe projekcje, obejrzało go już prawie 20 000 osób. Uzyskał on także dwie nagrody – Nagrodę Specjalną przyznawaną za wartości patriotyczne i edukacyjne oraz III miejsce w kategorii filmów dokumentalnych na XXXII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalana 2017” w Warszawie.
100 bilbordów z Maryją
W stu miejscach na terenie całego kraju pojawiły się bilbordy z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej i hasłem „Na koniec Moje Niepokalane Serce zatryumfuje!”, przypominające o przesłaniu Maryi.
Michał Wikieł