3 września 2020

Schizma staje się faktem? Episkopat Niemiec ogłosił, że wprowadzi pełną interkomunię

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, biskup Limburga Georg Bätzing, zapowiedział wprowadzenie w Kościele w Niemczech pełnej interkomunii z protestantami. Ten krok był przygotowywany od dawna; w ubiegłym roku teolodzy obu wyznań ogłosili wspólny dokument, który torował interkomunii drogę. Bp Bätzing zapowiedział, że formalne kroki Niemcy podejmą w maju 2021 roku.

W historii Kościoła katolickiego nigdy czegoś takiego nie było: kierownictwo Konferencji Episkopatu Niemiec podjęło decyzję o wprowadzeniu w swoim kraju interkomunii z protestantami. W praktyce katolicy mają otrzymać zgodę na uczestnictwo w ewangelickiej Wieczerzy, a naśladowcy Lutra mają być dopuszczani do przyjęcia Najświętszego Sakramentu. O wszystkim mają decydować poszczególni wierni w swoim sumieniu.

Jak powiedział przewodniczący Episkopatu, bp Georg Bätzing, teologiczne podstawy pod taki krok zostały przygotowane przez grupę katolickich i protestanckich teologów. Jesienią ubiegłego roku wydali oni dokument pod tytułem „Wspólnie u Stołu Pańskiego” (niem. Gemeinsam am Tisch des Herrn). Stwierdzono w nim, jakoby nie istniały żadne przeszkody dla wprowadzenia pełnej interkomunii. Dokument został pochwalony przez wielu niemieckich biskupów, teologów i świeckich. Ostro skrytykował go za to kard. Kurt Koch, prefekt Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Wesprzyj nas już teraz!

Bezskutecznie – Niemcy nie przejęli się tą krytyką. Nic dziwnego, bo w swoich staraniach o interkomunię mogą liczyć na przychylność samego papieża. W 2018 roku Franciszek oficjalnie zaakceptował wytyczne niemieckiego Episkopatu, które pozwalają przyjmować Komunię świętą protestantom żyjącym w związku małżeńskim z katolikiem. Już wówczas Niemcy traktowali to jako półśrodek. Mówił o tym na przykład kard. Walter Kasper, jeden z nieformalnych doradców papieża, a zarazem gorliwy zwolennik interkomunii. Kasper wskazywał jedynie na konieczność wypracowania teologicznych podstaw pod interkomunię – i po to właśnie powstał jesienny tekst „Wspólnie u Stołu Pańskiego”.

W maju 2021 roku we Frankfurcie odbywa się Ekumeniczne Spotkanie Kościelne (Ökumenische Kirchentag). To właśnie wówczas, jak zapowiedział bp Bätzing, ogłoszona zostanie interkomunia.
Hierarcha zadeklarował, że spotkanie odbędzie się niezależnie od warunków pandemicznych. – Spotkanie Kościelne musi się odbyć i się odbędzie! – powiedział.

 

Działania bp. Bätzinga są tym samym zwieńczeniem kilkuletnich starań, jakie Kościół w Niemczech podejmował pod przewodnictwem jego poprzednika, kard. Reinharda Marxa. Marx ustąpił z funkcji przewodniczącego Episkopatu zimą tego roku. Pozostał przy tym bliskim doradcą papieża Franciszka, członkiem elitarnej Rady Kardynałów.

 

Interkomunia z protestantami jest całkowicie wykluczona na gruncie zarówno Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak i nauczania Stolicy Apostolskiej. Wyrażają to nie tylko encykliki wielu papieży, zwłaszcza św. Jana Pawła II, ale nawet dokumenty Soboru Watykańskiego II.

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram