31 lipca 2012

Zarzuty Fundacji Lux Veritatis wobec Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji znalazły potwierdzenie w zdaniu odrębnym sędziego Andrzeja Wieczorka do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – donosi „Nasz Dziennik”. Tymczasem dziś na specjalnej konferencji prasowej Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) poinformował, że prawdopodobnie jedno miejsce na multipleksie cyfrowym, który w 2014 roku zwolni Telewizja Polska, zostanie dedykowane na program o charakterze społeczno-religijnym. Obecnie taki program nadają jedynie dwie stacje: Telewizja Trwam i Religia TV. Konkurs na obsadzenie miejsca na MUX-1 zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrywał 25 maja br skargę Fundacji Lux Veritatis na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która odrzuciła wniosek o przyznanie Telewizji Trwam miejsca na naziemnym multipleksie cyfrowym. Sąd wprawdzie podtrzymał uchwałę KRRiT, ale – jak się okazało – podjął decyzję niejednogłośnie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak wynika z pisemnego uzasadnienia wyroku, że sędzia Wieczorek podzielił zarzuty podnoszone w trakcie procesu przez Fundację Lux Veritatis. Sędzia wychwycił m.in., że KRRiT nie stosowała takich samych kryteriów przy ocenie poszczególnych uczestników postępowania koncesyjnego. Istotną kwestią jest też opinia sędziego, która dotyczy rozłożenia na raty opłaty koncesyjnej dla jednego z nadawców. Jak wyjaśnia Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux veritatis, sędzia zauważył, że nawet jeśli Rada zakładałaby rozłożenie na raty opłaty koncesyjnej, to wszystkie podmioty powinny wiedzieć, że taka możliwość istnieje, i zostać poinformowane, na jakich zasadach owe raty będą udzielane. Tymczasem, co podkreślił sędzia, Rada w ogóle nie mogła rozpatrywać tego rodzaju wniosków, ponieważ zgodnie z ordynacją podatkową na raty można rozłożyć zobowiązanie podatkowe, a ono powstaje dopiero w chwili wydania decyzji.

 

W mojej ocenie, sędzia uznał, że wszystkie zarzuty, które Fundacja złożyła do sądu, a wcześniej do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, są w pełni zasadne – mówi Lidia Kochanowicz. Prawnicy Fundacji będą teraz szczegółowo analizować treść zdania odrębnego, przygotowując apelację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Tymczasem Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zwołał konferencję prasową, która była związana z zakończeniem konsultacji w sprawie umieszczenia czterech programów telewizyjnych na multipleksie pierwszym ( MUX-1). Częstotliwości te najpóźniej po 27 kwietnia 2014 r. zostaną zwolnione przez Telewizję Polską S.A. W związku z tym KRRiT postanowiła zapoznać się z opiniami dotyczącymi tego jakie programy – w wyniku konkursu – powinny być umieszczone na multipleksie pierwszym.

 

Konsultacje miały charakter otwarty i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nadesłano niemal 5 tys. stanowisk, zarówno pocztą elektroniczną jak i tradycyjną. Jak przyznał Dworak, olbrzymia część odpowiedzi dotyczyła wyłącznie obecności Telewizji Trwam na multipleksie, czy potrzeby jej funkcjonowania.

 

Przytłaczająca większość osób, które zdecydowały się konsultować tę sprawę, wskazały na potrzebę umieszczenia w ofercie MUX-1 Telewizji Trwam. Były również zgłaszane inne programy, jakie powinny znaleźć się w ofercie multipleksu pierwszego, w szczególności programy dziecięce, sportowe i podróżniczo-przyrodnicze – powiedział Jan Dworak.

 

Przewodniczący Rady poinformował, że kierując się głosami wyrażonymi w ramach konsultacji społecznych, jedno z miejsc na multipleksie zostanie dedykowane na program o charakterze społeczno-religijnym, choć ostateczna decyzja zostanie podjęta, gdy konkurs na zagospodarowanie czterech miejsc na MUX-1 zostanie ogłoszony. Nastąpi to prawdopodobnie jesienią br.

 

Jednocześnie przewodniczący podkreślił, że wyniki konsultacji nie obligują Rady do wypracowania tożsamych z nimi warunków konkursu na cztery miejsca na MUX-1. Przyznał też, że obecnie na polskim rynku telewizyjnym jedynie dwóch nadawców nadaje program o charakterze społeczno-religijnym: Telewizja Trwam i Religia TV.

 

Przypomnijmy, że w toku przeprowadzonego procesu koncesyjnego KRRiT przyznała miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1) czterem podmiotom (Lemon Records, Stavka, ATM Grupa i Eska TV), a wniosek Telewizji Trwam został odrzucony. Od tej decyzji Fundacja złożyła odwołanie do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a wkrótce sprawa trafi przed Naczelny Sąd Administracyjny.

Na polskim rynku funkcjonują trzy multipleksy naziemne. Obecnie na MUX-1 dostępne są: TVP 1 w wersji HD oraz programy koncesjonowane przez KRRiT: ATM Rozrywka, TTV, POLO i ESKA TV. To właśnie na tym multipleksie pod koniec kwietnia 2014 r. zwolnią się cztery miejsca, które zająć będą mogli inni nadawcy.

 

Źródło: naszdziennik.pl, KAI

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram