8 września 2015

Sędziowie amerykańskiego Sądu Apelacyjnego bronią sióstr zakonnych. Prawo zmusza je do zapewnienia współpracownikom… antykoncepcji

(fot. Jason Morrison / freeimages.com)

Pięciu sędziów Sądu Apelacyjnego z Kolorado z dwunastoosobowego składu zakwestionowało wcześniejszą decyzję – z 14 lipca br. – Sądu Apelacyjnego, orzekającego w trzyosobowym składzie, która zobowiązywała Siostry Małe Misjonarki Miłosierdzia do zapewnienia zakonnicom i wszystkim osobom świeckim, z pomocy których korzysta zgromadzenie, ubezpieczenia zdrowotnego, obejmującego darmową antykoncepcję, sterylizację i środki poronne.


Siostry nie mogły być zwolnione z obowiązku wykupienia skandalicznych polis zdrowotnych – takie wyłączenie przysługuje organizacjom religijnym pod pewnymi warunkami – ponieważ nie są związane z konkretnym domem misyjnym. Zaskarżyły więc ustawę federalną o wprowadzeniu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, powołując się na niemożność spełnienia jej wymogów ze względu na przekonania religijne.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pracodawcy, którzy nie przestrzegają przepisów tzw. ustawy Obamacare zagrożeni są wysokimi grzywnami. Zgromadzenie Małych Misjonarek Miłosierdzia – bez zwolnienia – musiałoby płacić grzywnę w wysokości około 2,5 mln dol. rocznie, tj. równowartość około 40 procent dotacji wynoszącej ponad 6 mln dol. na prowadzenie działalności charytatywnej.

 

Część sędziów Sądu Apelacyjnego próbowało uniemożliwić skierowanie sprawy do Sądu Najwyższego. Pięciu sędziów z 12-osobowego panelu napisało specjalne oświadczenie, w którym podkreślili, że decyzja Sądu Najwyższego z 2014 r. w sprawie Hobby Lobby i innych firm świeckich, które sprzeciwiły się realizacji skandalicznych założeń ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym, ma zastosowanie także w przypadku zgromadzenia sióstr. Sędziowie wsparli stanowisko sióstr, które wniosły – obok innych organizacji religijnych – pozew do Sądu Najwyższego o zwolnienie ich z obowiązku wykupienia ubezpieczenia, gwarantującego m.in. dostęp do aborcji.

 

Pięciu sędziów skrytykowało wcześniejsze orzeczenie trzyosobowego panelu, który podjął – ich zdaniem – „niewłaściwą decyzję,” naruszające zasadę wolności religijnej. Sędziowie podkreślili, że nie można zmuszać sióstr do grzesznego zachowania, którego zabrania nauka Kościoła. Dodali, iż „nie jest zadaniem wymiaru sprawiedliwości mówienie ludziom, jakie powinny być przekonania religijne”.

 

Przełożona sióstr Loraine Marie Maguire wyraziła nadzieję, że dzięki bezprecedensowemu wsparciu pięciu sędziów Sądu Apelacyjnego i wielu innych organizacji, w końcu Sąd Najwyższy podejmie decyzję o przyjęciu ich wniosku do rozpatrzenia.

 

 

Źródło: CNA, AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram